Nowi w stadzie żubrów w Puszczy Augustowskiej

Młody, kilkutygodniowy żubr z nowego stada w Puszczy Augustowskiej jest w doskonałej formie. Opiekun żubrów nakręcił krótki film, na którym widać zwierzęta.
01.08.2018 | Adam Kolator, Grzegorz Androsiuk, Nadleśnictwo Augustów

Młody, kilkutygodniowy żubr z nowego stada w Puszczy Augustowskiej jest w doskonałej formie. Opiekun żubrów nakręcił krótki film, na którym widać zwierzęta.

Cielę, które zostało zauważone w połowie lipca, prawdopodobnie jest młodym najstarszej krowy, 6-letniej żubrzycy potocznie nazywanej  Ostoją. Początkowo malucha trudno było obserwować, gdyż ze względu na panujące warunki w lesie, żubry kryły się w trudno dostępnych miejscach, aby móc schować się przed męczącymi je insektami.

Na filmie natomiast widać, że młode jest zdrowe, bardzo energiczne i prawdopodobnie jest to krówka. Stado z Puszczy Augustowskiej nie jest liczne, a wszyscy jego członkowie opiekują się młodym, osłaniają go.

Na nagraniu jest również widoczny byk Wiktor, który od kilku lat samotnie przemieszczał tereny Puszczy Augustowskiej, teraz, jak przypuszczali leśnicy,  dołączył do stada. Zbliża się okres rui i jego aktywność wzrasta, często obwąchuje samice i chruczy, a wśród żubrzyc jest 4-letnia krowa. Być może w przyszłym roku ponownie będzie można obserwować kolejne cielę przemierzające tereny Puszczy.

U większości samic pierwsze wycielenie jest notowane w czwartym roku życia. Samce zaczynają dojrzewać w trzecim roku życia.  Jednak na wolności to samce w pełni rozwinięte fizycznie, w wieku 6–12 lat, biorą udział w rozrodzie. Młodsze i starsze byki ustępują silniejszym samcom.

Rozród u żubrów przypada na sierpień–wrzesień. Ciąża trwa od 260 do 270 dni, cielęta rodzą się na przełomie maja i czerwca. Żubrzyca rodzi jedno cielę. W niewoli samica cieli się średnio dwa razy na trzy lata. W wolno żyjących populacjach żubrzyca rodzi cielę średnio co drugi rok.

Samica przed wycieleniem opuszcza stado i po kilku dniach powraca z młodym. W tym okresie cielę przebywa bardzo blisko matki, pierwszy tydzień życia młodego jest czasem najbliższych związków żubrzycy z jej potomkiem. Żubrzyca ogranicza wtedy czas żerowania, aby karmić i wylizywać młodego. W tym okresie cielę uczy się rozpoznawać zapach, głos i widok matki. Młode żubrów od pierwszych dni wędrują wraz z matką, nie są ukrywane jak robią to sarny.

Nadleśnictwo Augustów wiosną tego roku wypuściło do Puszczy Augustowskiej siedem żubrów - dwa byki i pięć krów. Wszystkie żubry pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Ponadto na terenie Puszczy Augustowskiej od kilku lat żyją też dwa dorosłe byki.     

Tworzenie małych populacji żubrów jest jednym z założeń „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez lasy Państwowe". Działanie ma na celu rozmieszczenie tych zwierząt w różnych kompleksach leśnych Polski, co zminimalizuje ryzyko przenoszenia chorób pomiędzy populacjami i wpłynie korzystnie na dobrostan zwierząt.