Nowe życie starych obiektów

Nagroda główna, dwa wyróżnienia oraz trzy zwycięstwa w plebiscycie internautów to efekt udziału jednostek Lasów Państwowych oraz związanych z leśnictwem w tegorocznej XXII edycji konkursu „Modernizacja Roku 2017”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 24 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.
27.08.2018 | Jerzy Drabarczyk

Nagroda główna, dwa wyróżnienia oraz trzy zwycięstwa w plebiscycie internautów to efekt udziału jednostek Lasów Państwowych oraz związanych z leśnictwem w tegorocznej XXII edycji konkursu „Modernizacja Roku 2017”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 24 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Idea przewodnia konkursu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współudziale Związku Powiatów Polskich oraz Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa to m.in. „propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego”.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 540 obiektów, spośród których do finału obejmującego dwanaście kategorii dotarły 53 inwestycje budowlane, w tym cztery leśne bądź z leśnictwem związane.

Tytuł „Modernizacji Roku 2017” w kategorii „Obiekty edukacyjne”  przyznano Nadleśnictwu Krucz „za inwestycję obejmującą przebudowę i modernizację zabytkowej masztalarni i dostosowania jej do potrzeb nowoczesnego Centrum Promocji LP, umożliwiającej także prowadzenie lekcji z zakresu ochrony środowiska, zgodnych z hasłem „Poznać, przeżyć, zrozumieć”. Inwestycja ta uhonorowana została również nagrodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Z kolei w kategorii „Obiekty zabytkowe” wyróżnienie otrzymało Nadleśnictwo Koszęcin, które było inwestorem przebudowy budynku nadleśnictwa wraz z robotami towarzyszącymi. W uzasadnieniu m.in. czytamy: „Za kompleksową modernizację zabytkowego budynku, w którym stworzono nowoczesny obiekt biurowy przyjazny osobom niepełnosprawnym. Poprzez udaną adaptację poddasza i piwnic uzyskano nowe powierzchnie konferencyjne i wystawowe. Realizacje tę wyróżniają zastosowane systemy ekologicznego pozyskiwania energii oraz dbałość o substancję zabytkową obiektu, np. zastosowane specjalne osuszacze likwidujące zawilgocenie murów.

W kategorii „Obiekty hotelarsko-konferencyjne” również wyróżnienie przyznano Instytutowi Badawczemu Leśnictwa za „Stworzenie na kanwie budynku fabrycznego z lat 60. XX wieku Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego, które z powodzeniem służy Instytutowi w celach komercyjnych, jednocześnie promując działalność placówki m.in. poprzez zachowanie w nowej przestrzeni starych elementów dawnej Stacji Produkcji Doświadczalnej, w której testowano, unowocześniano i produkowano maszyny leśne”. Obiekty te zwyciężyły również w internetowym głosowaniu na najbardziej popularne modernizacje w Polsce.

Zwycięzcą w plebiscycie internetowym w kategorii „Nowy obiekt w przestrzeni urbanistycznej” okazało się Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie będące inwestorem budynku biurowego oraz garażowo-magazynowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

List do uczestników tegorocznego konkursu - inwestorów projektantów i wykonawców skierował premier Mateusz Morawiecki oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek.

Konkursowi patronuje m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Główny Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także placówki naukowe w Polsce.