Najgrubsza polska jodła rośnie w Nadleśnictwie Baligród

Jodła rosnąca w masywie Łopiennika w Nadleśnictwie Baligród, której pień w obwodzie mierzy 519 cm, jest najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce.
30.01.2014 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Jodła rosnąca w masywie Łopiennika w Nadleśnictwie Baligród, której pień w obwodzie mierzy 519 cm, jest najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce.

Taki jest rezultat komisyjnych pomiarów. Tak więc palmę pierwszeństwa w tej klasyfikacji dzierżą wciąż lasy Bieszczadów.

Pod okiem kamery TVP Rzeszów leśnicy dokonali kontrolnych pomiarów najgrubszych drzew pomnikowych w nadleśnictwach Baligród, Lutowiska i Stuposiany. Pracami kierował Maciej Szpiech, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Rymanów, brakarz III klasy, a w pomiarach uczestniczyli również przedstawiciele miejscowych nadleśnictw: Feliks Dudka, leśniczy leśnictwa Chmiel (Nadl. Lutowiska), Adam Bartnik, leśniczy leśnictwa Czereszenka (Nadl. Stuposiany) i Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród.

Potężna jodła rosnąca na stokach Otrytu - duma leśników z Lutowisk - ma 460 cm obwodu i jest w doskonałym stanie. Grubsza od niej okazała się jednak rosnąca w Mucznem, za domkiem myśliwskim, mierząca 473 cm, a ta z kolei podczas dalszych badań ustąpiła innej stuposiańskiej olbrzymce z leśnictwa Czereszenka, która przytyła do 493 cm obwodu i urosła do wysokości 43 metrów. Jednak za najgrubszą żywą jodłę uznano okaz rosnący w masywie Łopiennika, nieopodal Jabłonek. Ma aż 519 cm obwodu i 35 m wysokości pnia.


- Pomiary tak dużych drzew, z uwagi na ich usytuowanie na stoku i kształty pnia są zwykle obarczone kilkucentymetrowym błędem. Jednak w tym wypadku przewaga jodły z Jabłonek jest tak duża, że nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest nową „matką bieszczadzkiego lasu” - powiedział kierujący pomiarami Maciej Szpiech.

- To świetna informacja dla nas, bo potwierdza, że bieszczadzkie lasy na tle kraju mają się czym pochwalić – powiedział Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród. -  Jodła to symbol siły i trwania, a te cechy są ważne dla lasu. Chcemy też, żeby była ona łatwa do zidentyfikowania, dlatego ogłosimy konkurs na imię tego drzewa. A wiosną planujemy oznakowanie ścieżki, która prowadzi do tej jodły, a pokazuje inne uroki lasów pod Baligrodem.

Film zrealizowany w trakcie pomiarów wyemituje TVP Rzeszów.