„Las Story” to urzekająca opowieść o polskich lasach, ich dzikich mieszkańcach i ludziach, którzy je chronią. Dotrzemy do nich dzięki doświadczonym badaczom: leśnikom i pasjonatom przyrody. Przewodnikami w poznawaniu lasu będą również niektóre zwierzęta. Poznając bliżej wilka, bociana czarnego czy rysia, odkryjemy związki żywych istot z całością tego wielkiego i tajemniczego organizmu, jakim jest las.
Niebiesko - zielony zimorodek będzie bohaterem kolejnego odcinka programu przyrodniczego „Las story”. To jeden z niewielu naszych rodzimych ptaków, który może pochwalić się tak pięknym upierzeniem, bardziej pasującym do egzotycznych wysp niż nadrzecznych, polskich skarp. Zimorodek to pierzasty klejnot polskiej przyrody i nie umniejsza mu nawet fakt, że z jego norki dolatuje niesalonowy zapach rodem z przetwórni rybnej.
Opowiemy o tym, jak leśne zwierzęta opiekują się młodymi. Kiedy spotykamy małe zwierzę w lesie i nie ma obok niego matki, nie znaczy to, że jest ono porzucone. Zwierzęta opracowały różne strategie ochrony młodych przed drapieżnikami. Niektóre nie wydzielają zapachu, inne mają maskujące umaszczenia. Ludziom wydaje się, że znaleziona młoda sarna została porzucona przez matkę. Nic bardziej mylnego.
Widzowie programu spotkają się z przedziwnymi istotami, których fantazyjne kształty przyprawiają o zawrót głowy. Czym są? Ani roślinami, ani zwierzętami. Niektóre przypominają barwne kleksy, inne brody starców lub gadzie łuski. To porosty, dziwaczne formy utworzone z grzybów i glonów lub sinic splecionych tak silnym uściskiem, że pytanie - czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? - samo się narzuca.
Z oficjalnych statystyk wynika, że aż 30 tys. leśnych zwierząt w ciągu roku jest zabijanych przez psy. Puszczone bezpańsko, porzucane przez ludzi lub zdziczałe psy i koty powodują w lesie nie lada spustoszenie. Widzowie będą mogli przekonać się, że nawet w zwierzętach udomowionych odzywa się zapisany głęboko „dziki instynkt”, który każe im polować. Nawet kontakt z małym kundelkiem może skończyć się okrutnie dla leśnych zwierząt.
Ekipa „Las story” wyruszy na nocne łowy. Przyrodnicy razem z leśnikami opowiedzą o nietoperzach, leśnych łowcach doskonałych. Te wciąż owiane mgłą tajemnicy zwierzęta są niezwykle pożyteczne, eliminują bowiem z lasu szkodniki drzew. Pożytek płynący z „pracy" nietoperzy doceniają leśnicy, którzy wywieszają dla nich skrzynki - miejsca schronienia, których tym ssakom tak bardzo brakuje. Pora spojrzeć z życzliwością w ich sympatyczne pyszczki!
Prowadzący „Las story” wyjaśnią dlaczego łosie wybrały życie na mokradłach oraz jaki mają wpływ na otoczenie, w którym żyją. Choć łosie nie grzeszą urodą, to doskonale przystosowały się do życia na mokradłach. Dzięki swoim długim nogom, zakończonym potężnymi racicami, zwinnie poruszają się po podmokłym terenie, mimo że należy do największych ssaków lądowych Europy. Od kilku lat łosie są tematem numer jeden dla leśników i ekologów.
Prowadzący opowiedzą o jeleniach, coraz liczniejszej grupie mieszkańców polskich lasów. Okaże się, że jeleń niejednym może zaskoczyć… Kto spodziewałby się, że dumnie dźwigane poroże jest drapaczką, która służy jeleniowi do przyziemnej czynności? Warto przyjrzeć się tym kopytnym, zwłaszcza, że o mały włos nie zniknęłyby z naszych lasów.
Prowadzący „Las story” podążają tropem dzików, które coraz częściej z lasów przenoszą się do miast. Dziki to zwierzęta stadne, żyjące w grupach rodzinnych, zwanych watahami. Samice dzików-lochy, pomagają sobie nawzajem w wychowaniu potomstwa. Dzicza gromada to istny babiniec. Jest tu starsza locha przewodniczka i młodsze lochy z warchlakami. Odyńce rzadko wiążą się z grupą, zazwyczaj bytują samotnie.
W kolejnym odcinku zawędrujemy na ocalone dla orlika białowieskie łąki i dowiemy się między innymi, że śródpolne drzewa to niezbędne wyposażenie orlikowej jadalni. Aby zachęcić orliki do pozostawania na polskich łąkach ornitolodzy rozstawiają dla nich dodatkowe czatownie – słupy. W tym odcinku w towarzystwie leśników zajrzymy do gniazda pary orlików i w dosyć wścibski sposób podejrzeć ich życie rodzinne.
Bohaterami tego odcinka są dzikie pszczoły i trzmiele. W nadleśnictwa Spała i Stąporków jest odtwarzane bartnictwo, najstarsza forma tradycyjnego użytkowania lasu. Niestety na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce figuruje aż 19 z żyjących u nas 29 gatunków trzmieli. W ostatnich latach ich liczebność obniżyła się nawet dziesięciokrotnie.
Dr Sabina Pierużek-Nowak i dr Robert Mysłajek ruszają do ostoi żółwia błotnego na Polesiu, do nadleśnictw Sobibór i Chełm. Aby wraz z przyrodnikami, naukowcami i leśnikami zabezpieczyć ich gniazda, troszczyć się o wyklute maleństwa i walczyć o ochronę ich siedlisk. Człowiek niszcząc środowisko życia tego gatunku, spowodował, że obecnie stoi on w obliczu zagrożenia wyginięciem.
Prowadzący „Las Story" wyruszają tropem gatunków obcych, które zadomowiły się w polskich lasach. Lista intruzów jest bardzo długa. Obecnie znajduje się na niej ponad tysiąc gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Nadmierne rozprzestrzenianie się niektórych, np. barszczu Sosnowskiego, nawłoci kanadyjskiej, czeremchy amerykańskiej, czy też norki i szopowi praczowi, budzi niepokój naukowców i leśników.