Zielona energia z Puszczy Knyszyńskiej

Już ruszyła pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w białostockich lasach. Prace nad przedsięwzięciem trwały dwa lata.
28.07.2017 | Andrzej Stobiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka

Już ruszyła pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w białostockich lasach. Prace nad przedsięwzięciem trwały dwa lata.

Elektrownia powstała w Nadleśnictwie Czarna Białostocka. Moc elektrowni to 100 kW. Inwestycja składa się z 400 paneli dachowych i naziemnych, 10 falowników oraz centrum sterowania. Przy okazji zmodernizowano wewnętrzną sieć elektryczną, kładąc
niemal 600 m kabli!
Wytworzony przez fotoogniwa prąd ma służyć miejscowej wyłuszczarni, przepompowni i deszczowni na szkółkach oraz zasilać budynki administracyjne.

„Pierwszą łopatę” pod inwestycję wbito w ziemię w październiku ubiegłego roku, ale prace nad projektem rozpoczęły się w 2013 r. W międzyczasie udało się pozyskać wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2014 w ramach osi priorytetowej Rozwój infrastruktury ochrony środowiska.

 

 

Nie są to pierwsze doświadczenia Nadleśnictwa Czarna Białostocka z odnawialnymi źródłami energii. Pierwsze inwestycje, czyli pompy ciepła, zainstalowano w 2011 r. podczas modernizacji budynku biurowego. Następne w 2014 r. podczas budowy Ośrodka Edukacyjnego „Stara wyłuszczarnia” im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej.

Oszczędności uzyskane poprzez zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań wynoszą ok. 60 tys. zł rocznie. Efekty środowiskowe są bezcenne – ograniczono emisje szkodliwych gazów (CO2, NO2, SO2) oraz popiołów. Właściwe i przemyślane wkomponowanie obiektów w otoczenie nie naruszyło jego walorów krajobrazowych i urbanistycznych.

Uroczystego „uruchomienia” elektrowni dokonali Ryszard Ziemblicki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Bogdan Olszewski z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Działania inwestycyjne nadleśnictwa w zakresie „zielonej energii” wpisują się w priorytety Strategii Lasów Państwowych oraz zadania promocyjne LKP Puszcza Knyszyńska.