Zakończono szepietowskie targi leśne

Już po raz czwarty Targi Leśne „Las i My” odbyły się na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tegoroczne targi odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Podlasia.
28.07.2017 | Ewa Majewska, RDLP w Białymstoku

Już po raz czwarty Targi Leśne „Las i My” odbyły się na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tegoroczne targi odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Podlasia.

Podczas dwudniowych targów (8-9 października) zaprezentowano oferty maszyn i technologii przemysłu leśnego oraz drzewnego dla odbiorców z Polski północno-wschodniej. W tym roku swoją ofertę pokazało 14 firm, a wśród nich byli już stali uczestnicy imprezy, np. Junkkari Kutno, Hydrofast Białystok, Hydrog Białystok czy Graco Płochocin.

Aktualne wyniki badań i technologii leśnych zaprezentowali: Taxus IT, BULiGL w Białymstoku, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Kampanię dofinansował WFOŚiGW w Białymstoku. Na terenach wystawowych można było obejrzeć pracę maszyn wielooperacyjnych typu forwader i skider. Pokazy przygotował Zakład Transportu i Spedycji Leśnej z Giżycka.

Natomiast umiejętności niezbędne w pracy pilarzy zaprezentowali uczestnicy Turnieju „O srebrną siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka”. Najlepszym pilarzem został Zbigniew Pietraszko z Komendy PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Dodatkową konkurencją była sztafeta drwali, którą wygrał Adam Bobel z ZUL „Rudosław”.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła kampania edukacyjno-informacyjna o Puszczy Białowieskiej. Pierwszego dnia targów odbyła się konferencja naukowa na temat Puszczy, w której uczestniczyło ponad 100 osób, reprezentujących różne środowiska branżowe: rolników, ogrodników, przedsiębiorców i przedstawicieli samorządu lokalnego.

Z referatami wystąpili m.in. prof. Jacek Hiliszczański, prof. Bogdan Brzeziecki, kierownik Katedry Hodowli Lasu SGGW oraz Andrzej Antczak z Nadleśnictwa Hajnówka.

Podczas dyskusji uczestnicy wyrażali troskę o zapobieganie konfliktom decyzyjnym dotyczących sposobów ochrony tego wyjątkowego obszaru przyrodniczego. W ramach kampanii odbyły się też pokazy i warsztaty inspirowane lasem: kaletnictwa, artystycznego rzeźbienia w drewnie, bartnictwa, sokolnictwa i wabienia zwierząt. Nadleśnictwa wchodzące w skład trzech leśnych kompleksów promocyjnych - Puszcza Białowieska, Lasy Mazurskie i Puszcza Knyszyńska - przygotowały konkursy o tematyce leśnej. Dużą uwagę publiczności przyciągnął również koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Ełk.

Targi, jak wyjaśniają organizatorzy, to spotkanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, nie tyle szukających produktu, ile inspiracji i dostępu do wiedzy o trendach i nowościach.

Spotkanie odbyło się pod patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego. Organizatorami IV Targów „Las i My” byli PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku oraz nadleśnictw Rudka i Hajnówka.