W Zielonej Górze choinki wróciły do natury

Warsztaty, zabawy i „EKO freestyLOVE” atrakcje przeciągnęły tłumy na zielonogórską starówkę. To wszystko w Leśnej Osadzie, plenerowym pikniku edukacyjnym zorganizowanym w ramach III edycji Eko Choinki.
27.01.2020 | Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy RDLP w Zielonej Górze

Warsztaty, zabawy i „EKO freestyLOVE” atrakcje przeciągnęły tłumy na zielonogórską starówkę. To wszystko w Leśnej Osadzie, plenerowym pikniku edukacyjnym zorganizowanym w ramach III edycji Eko Choinki.

Tegoroczne statystyki pokazały, że naturalna choinka wyparła plastikową. W okresie bożonarodzeniowych świąt większość zielonogórzan wybrało pachnące, naturalne drzewko. To, jak podkreślają zielonogórscy leśnicy, ich zachwyca i inspiruje.

Już od trzech lat dzięki leśnikom choinka po świętach wraca do natury.  W ramach akcji Eko Choinka, przez ponad miesiąc, wspólnie z włodarzami Zielonej Góry i partnerami akcji, zielonogórscy leśnicy organizują różne działania proekologiczne. Między innymi prowadzą kampanię informacyjną i zajęcia edukacyjne oraz prowadzą zbiórkę drzewek przez Choinkowe Eko Patrole z ZGK.

Finałem akcji jest plenerowa impreza edukacyjna. Tegoroczna, odbyła się przy zielonogórskim Ratuszu 23 stycznia. W Leśnej Osadzie, czyli przygotowanych stoiskach tematycznych, nie tylko bawiono się, ale przede wszystkim pokazywano jak można wykorzystać choinkę po świętach i co z nią zrobić, aby mogła wrócić do natury. Corocznie, zielonogórzanie mogą otrzymać przygotowany naturalny nawóz z drzewek świątecznych, a chętnych nie brakuje.
Warsztaty przyrodnicze, wspólne zrębkowanie przyniesionych przez zielonogórzan choinek, i tych zebranych przez Eko Patrole to tylko wycinek oferty Leśnej Osady.

Edukacyjną imprezę wspierał zielonogórski Arkadiusz Drozdek, drużynowy wice mistrz świata drwali. Podczas tegorocznej imprezy obecny był również Radosław „Rademenez ” Blonkowski, rekordzista Polski we freestyle rap, który zachwycał uczestników swoją muzyczną improwizacją recytatorską. - Może zabrzmi to nieskromnie, ale nasi najbardziej wymagający odbiorcy – dzieci i wychowawcy, którzy wzięli udział w imprezie stwierdzili, że w Leśnej Osadzie było wyjątkowo, a Eko Choinka to świetna inicjatywa! - zaznaczają leśnicy.

Eko Choinka, którą trzy lata temu po raz pierwszy leśnicy zorganizowali z Zieloną Górą, z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Choinkowe Eko Patrole już zebrały więcej naturalnych drzewek niż w poprzednim roku (a akcja jeszcze trwa), impreza przy Ratuszu ma również grono wiernych fanów.Organizatorzy starają się, aby  oferta działań proekologicznych w ramach Eko Choinki, co roku była wzbogacana. Dlatego też, zapraszają do współpracy kolejnych partnerów. Zielonogórski Ośrodek Kultury, w trakcie imprezy przy Ratuszu,  zawsze zapewnia profesjonalną obsługę techniczną i nagłośnienie.

W tym roku, Leśną Osadę zorganizowano wspólnie z różnymi instytucjami i firmami. W formie nauki przez zabawę, atrakcje dla uczestników przygotowali edukatorzy i animatorzy Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze, zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Stelmetu S.A., Punktu Informacyjnego Europe Direct-Zielona Góra,  kreatywny zespół „Rademeneza" oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Zielona Góra i edukatorzy leśni z nadleśnictw: Zielona Góra, Nowa Sól i Krzystkowice.