Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Rekordowe 247 pożarów wybuchło w ostatni wtorek w lasach państwowych. W sumie w tym roku nasze lasy płonęły już prawie 2600 razy – o 750 razy więcej niż w całym roku ubiegłym.
28.06.2016 | ANNA MALINOWSKA, RZECZNIK LASóW PAńSTWOWYCH, Sergiusz Sachno

Rekordowe 247 pożarów wybuchło w ostatni wtorek w lasach państwowych. W sumie w tym roku nasze lasy płonęły już prawie 2600 razy – o 750 razy więcej niż w całym roku ubiegłym.

Od początku roku do 16 sierpnia w lasach prywatnych i państwowych wybuchło ok. 8095 pożarów, najwięcej w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim.

Aktualną sytuację pożarową można śledzić na stronie: www.lasy.gov.pl

Do ostatniej niedzieli w lasach państwowych odnotowano 2476 pożarów. Sierpień będzie zapewne najgorszy pod tym względem. Do połowy miesiąca wybuchło 365 pożarów. Wcześniej najtrudniejszy dla leśników i strażaków był kwiecień (569 pożarów).

To właśnie w kwietniu wybuchł największy tegoroczny pożar – na terenie popoligonowym w Nadleśnictwie Gościeradów (RDLP w Lublinie) spłonęło 357 ha drzewostanów. Przyczyna jego wybuchu jest nieznana, a szacowanie strat jeszcze trwa.

W tym roku wybuchły też cztery duże pożary (czyli takie których powierzchnia przekracza 10 ha), we wszystkich przypadkach płonęły wrzosowiska na poligonach - w dwóch przyczyną były ćwiczenia wojskowe, w jednym przypadku podpalenie, a przyczyna czwartego pożaru jest nieznana.

Cieszy skuteczność działań leśników i strażaków. Choć pożarów wybuchło w tym roku więcej niż w ubiegłym, to udawało się je szybciej gasić. Średnia powierzchnia pożaru w ubiegłym roku to 0,32 ha, w tym już tylko 0,24 ha.

Martwi natomiast fakt, że co najmniej 37 proc. pożarów lasów jest spowodowanych umyślnym podpaleniem. Rzeczywisty odsetek podpaleń może być dużo wyższy, ponieważ przyczyna jednej trzeciej pożarów jest nieznana.

Prawdopodobnie zaprószenie ognia było przyczyną pożaru, który zakończył się tragedią. Na lotnisku w Dęblinie rozbił się samolot dromader, który uczestniczył w akcji gaszenia pożaru rezerwatu "Piskory" koło miejscowości Gołąb. Pilot, 40-letni Marcin N., członek Aeroklubu Lubelskiego, zginął na miejscu. 

Leśnicy codziennie od 1 marca do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza i współczynnika opadowego.  W przypadku bardzo dużego zagrożenia pożarowego nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Taki zakaz obowiązuje obecnie w piętnastu nadleśnictwach.

Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień. Na walkę z pożarami Lasy Państwowe zaplanowały na ten rok ponad 80 mln zł (setki wież obserwacyjnych, tysiące punktów czerpania wody, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze). Dzięki sprawnemu systemowi przeciwpożarowemu pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić.

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grilla możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

 

Efekt kilku dni spędzonych z Leśnym Pogotowiem Przeciwpożarowym Nadleśnictwa Celestynów.W dniach od 14 do 15 sierpnia...

Posted by Nadleśnictwo Celestynów on 19 sierpnia 2015
 

Akcja gaszenia lasu w leśnictwie Łosień.fot. Dawid Ślęzak

Posted by Nadleśnictwo Siewierz on 19 sierpnia 2015
 

Temperatury za oknem trochę odpuściły... można zatem chwilę odetchnąć...:)No to może mała statystyka?:)Od początku...

Posted by Nadleśnictwo Szubin on 19 sierpnia 2015
 

Dnia 19.08.2015 r. wybuchł pożar w okolicach kąpieliska Kubiki. Do akcji gaśniczej jako pierwsi dotarli pracownicy...

Posted by Nadleśnictwo Chotyłów on 19 sierpnia 2015
 

Czasami nie wiadomo co napisać w takich sytuacjach jak ta, może ktoś z Was zna odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie są...

Posted by Nadleśnictwo Nowa Dęba on 19 sierpnia 2015