Puszcza Bukowa to las wielu historii

Podszczecińska Puszcza Bukowa i jej historia była tematem przewodnim niedawnej konferencji w Nadleśnictwie Gryfino (RDLP w Szczecinie). Spotkanie było częścią projektu „Puszcza Bukowa – las wielu historii”.
14.12.2017 | Lidia Kmiecińska, Nadleśnictwo Gryfino

Podszczecińska Puszcza Bukowa i jej historia była tematem przewodnim niedawnej konferencji w Nadleśnictwie Gryfino (RDLP w Szczecinie). Spotkanie było częścią projektu „Puszcza Bukowa – las wielu historii”.

Konferencja była podsumowaniem prac grona ekspertów, koordynowanych przez dr. Pawła Migdalskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, a w tym roku współpracujących z nadleśnictwem. W programie spotkania, które odbyło się na początku grudnia, znalazły się tematy dotyczące historii kształtowania się kultury i osadnictwa na terenie Puszczy Bukowej.

Dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalista w zakresie kartografii ziem polskich ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza  Zachodniego, przybliżył obraz Gór Bukowych, który można odnaleźć w dawnych mapach.

O znaczeniu Puszczy Bukowej w gospodarce cystersów kołbackich w średniowieczu opowiedział historyk dr Rafał Simiński. Zakon cystersów został ulokowany w Kołbaczu już na początku XII w. Wtedy cystersi rozpoczęli intensywne i innowacyjne, jak na owe czasy, zagospodarowywanie obszaru Puszczy Bukowej i terenów z nią sąsiadujących.

Pradzieje osadnictwa na terenie Puszczy Bukowej omówiła dr Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego, a dzieje osadnictwa na tamtym terenie w świetle badań archeologicznych przybliżył dr hab. Andrzej Janowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Podczas konferencji pojawiły się również ciekawe wzmianki o upodobaniach kulinarnych dawnych mieszkańców puszczy i jej okolic, którzy korzystając z dobrodziejstw tego lasu tworzyli zapominane już dziś receptury. Produkty, których używali były zaskoczeniem dla niejednego znawcy tematu.

Zupa z pokrzyw, pędy pałki szerokolistnej, wężymord, herbata z macierzanki, chleb z dodatkiem popiołu z drewna bukowego, miodownik to tylko niektóre spośród wielu „puszczańskich specjałów”, które stanowiły smaczny dodatek do referatu dr. Kamila Piotra Szpotkowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Puszcza Bukowa jest dziś lasem wielofunkcyjnym, zarządzanym przez Nadleśnictwo Gryfino w oparciu o zasadę trwałości i zrównoważonego rozwoju.

Oznacza to jednoczesne wypełnianie przez las wielu istotnych dla społeczeństwa funkcji – od zaspokajania popytu na drewno, poprzez potrzebę turystycznego i rekreacyjnego udostępniania lasu aż do ochrony bioróżnorodności. Dzisiejsze bogactwo przyrodnicze Puszczy Bukowej to efekt dziedzictwa przeszłości i rozmaitych sposobów użytkowania tego terenu.

Jak podkreślali autorzy wystąpień, zagadnienia zaprezentowane w referatach są początkiem wielkiej przygody z „historią historii Puszczy Bukowej”. Gdyż do dziś kryje ona wiele ciekawych i niezbadanych jeszcze wątków działalności człowieka na tym obszarze. Ich zgłębianie stanowić będzie przedmiot dalszej, przyszłorocznej współpracy pomiędzy nadleśnictwem, a naukowcami.

Grudniowa konferencja była pierwszą, z dwóch zaplanowanych przez nadleśnictwo w ramach projektu. Zgodnie z tytułem konferencji „Puszcza Bukowa – między kulturą a naturą”, w maju przyszłego roku prezentowane będą zagadnienia związane ze środowiskiem przyrodniczym i jego racjonalnym użytkowaniem (m.in. geologia, klimat, szata roślinna, siedliska przyrodnicze, gospodarka leśna w przeszłości i obecnie, ciekawe badania naukowe).

Z uwagi na ogromne zainteresowanie szczecinian, grudniową „kulturową” częścią konferencji niewykluczona jest również jej powtórka w przyszłym roku.

Nadleśniczy Ryszard Brygman zdradził, że kolejne odsłony projektu „Puszcza Bukowa – las wielu historii” zaskoczą zapewne wszystkich, którzy zechcą śledzić związane z nim plany nadleśnictwa. Portal internetowy, cykl spotkań warsztatowych z inspirującymi ludźmi, zaskakujące tytuły wydawnicze, prelekcje, zabawy i konkursy to tylko niewielka część projektu.