Porozumienie dla bezpieczeństwa

Siedem organizacji harcerskich podpisało 24 czerwca porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie współpracy. Dotychczas zasady współdziałania pomiędzy LP a harcerzami nie były uregulowane.
25.06.2019 | Tomasz Esman, CILP

Siedem organizacji harcerskich podpisało 24 czerwca porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie współpracy. Dotychczas zasady współdziałania pomiędzy LP a harcerzami nie były uregulowane.

Dokument został wypracowany po półtorarocznych negocjacjach pomiędzy leśnikami a przedstawicielami różnych organizacji harcerskich.

Jak podkreślono w porozumieniu możliwość organizacji obozów w lasach jest jedną z podstaw harcerstwa. - Większość naszych obozów odbywa się na terenie Lasów Państwowych. Nie moglibyśmy prawidłowo wychowywać naszych harcerzy, jeśli nie mielibyśmy dostępu do lasu – powiedziała Anna Nowosad, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Oprócz ZHP dokument został podpisany przez przedstawicieli Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Skauci Króla, Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” oraz Royal Rangers Polska.

Jeden z zapisów porozumienia dotyczył wprowadzenia jednolitych procedur organizowania obozów harcerskich oraz konsultacje wymogów bezpieczeństwa podczas wypadów harcerzy.

Podczas spotkania nawiązano do wydarzeń sprzed dwóch lat, z sierpnia 2017 r., kiedy podczas obozu harcerskiego zginęły dwie harcerki.

Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych zaznaczył, że nikt nie jest w stanie przewidzieć podobnych tragedii. - Jednak robimy wszystko, aby zapobiec takim sytuacjom - powiedział.

Podpisane porozumienie ma ułatwić prawidłowe przygotowanie i przebieg obozów harcerskich, a także promocje i popularyzację wiedzy przyrodniczej.

Możliwość organizacji wypadów harcerskich w lesie, jak podkreślali zgromadzeni, z pewnością pozwoli wykształcić młodych ludzi na osoby wrażliwe na las i przyrodę.

Jak powiedziano podczas spotkania Lasy Państwowe oraz harcerzy łączy wiele wspólnych wartości. Jako przykład dobrej współpracy wymieniono m.in. akcję #sadziMY, której kulminacja odbyła się w kwietniu tego roku na zniszczonych przez huragan powierzchniach.