Piękna wiosna jesienią

Od kilku dni mieszkańcy Giżycka mogą podziwiać zawilce gajowe Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zawilce symbolizują wczesną wiosnę.
28.07.2017 | Sławomir Kowalczyk, Nadleśnictwo Giżycko

Od kilku dni mieszkańcy Giżycka mogą podziwiać zawilce gajowe Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zawilce symbolizują wczesną wiosnę.

Spacerując po mazurskich lasach warto zwracać uwagę na miejsca, gdzie światło słoneczne dociera do dna lasu, tworząc charakterystyczne plamy światła. Właśnie tam kwitną zawilce gajowe (Anemone nemorosa L.).

Dlaczego te niewielkie byliny przebudziły się i kwitną we wrześniu?
Zagadkę może pomóc rozwiązać porównanie warunków pogodowych tegorocznego września i marca. Podobna, jak obecnie długość dnia występuje również wiosną. Podobnie jest z temperaturą powierza w ciągu dnia i nocą, a także z poziomem wilgotność powietrza i gleby.
Te korzystne dla zawilców gajowych warunki powodują, że rośliny zaczynają kwitnąć
.

Zawilce, podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny jaskrowatych, zawiera trującą ranunkulinę, lotną substancję powodujące podrażnienie skóry, oczu i dróg oddechowych.

Wprawdzie bylina ta nie podlega ochronie gatunkowej, to na jego występowanie negatywnie wpływa zbyt intensywny ruch turystyczny. W wydeptywanych miejscach rośliny mają zmniejszoną zdolność do rozrastania się.

Zawilce gajowe rozmnażają się na dwa sposoby - za pomocą rozrastających się kłączy lub poprzez nasiona. Różnica pomiędzy tymi sposobami polega na tym, że zawilce gajowe wyrastające z kłączy są klonami, czyli genetycznymi kopiami, rośliny, z której powstały.
Rozmnażanie za pomocą nasion, powstałych z kwiatów zapylanych pyłkiem roznoszonym przez owady, powoduje, że rośliny te wymieniają się genami, co jest dla nich korzystniejsze. Każda okazja, aby rośliny mogły wymienić się genami jest dobra. Po co więc czekać do wiosny?