Narodziny u koników polskich z Nadleśnictwa Kliniska

W Nadleśnictwie Kliniska (RDLP w Szczecinie) w specjalnej hodowli rezerwatowej przyszedł na świat pierwszy w tym roku źrebak konika polskiego. Łącznie przebywa tam 30 osobników tej rodzimej rasy konia.
01.03.2019 | Anna Liśkiewicz, Nadleśnictwo Kliniska

W Nadleśnictwie Kliniska (RDLP w Szczecinie) w specjalnej hodowli rezerwatowej przyszedł na świat pierwszy w tym roku źrebak konika polskiego. Łącznie przebywa tam 30 osobników tej rodzimej rasy konia.

Źrebak urodził się od klaczy Tilii w tabunie Nokturna. Z tegorocznym przychówkiem w ostoi hodowlanej przebywa razem 30 koników w trzech, konkurujących ze sobą tabunach.

Na czele tabunu stoi ogier, który pilnuje granic swojego terytorium i dba o bezpieczeństwo klaczy. Pomiędzy ogierami tabunowymi dochodzi do niegroźnych walk o terytorium oraz o klacze, gdyż samce próbują „uprowadzić” klacze do swego tabunu. Zdarzają się też naturalne przejścia młodych samic do innych tabunów, ponieważ ogier nie kryje klaczy, które są jego córkami. Dochodzi także do wypędzenia z tabunu młodych ogierów, kiedy zaczynają interesować się klaczami, na co ogier tabunowy reaguje bardzo zdecydowanie.

Pierwsze sześć młodych klaczy do zagrody hodowlanej w Nadleśnictwie Kliniska sprowadzono jesienią 2009 r. Pochodziły one z kolebki rezerwatowej hodowli konika polskiego, czyli Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie oraz Państwowej Stadniny Koni w Dobrzyniewie. W 2011 r. hodowla w Kliniskach otrzymała status hodowli rezerwatowej konika polskiego, a w przyszłym roku będzie obchodziła 10-lecie istnienia.

Warunki bytowania konika w zagrodzie hodowlanej na terenie Nadleśnictwa Kliniska okazały się idealne. Walorem ostoi jest jej rozległy teren - kilkadziesiąt hektarów cennych przyrodniczo łąk - w malowniczej dolinie rzeki Iny, gdzie roślinność jest regularnie zgryzana przez koniki.

Pozostałą część ostoi stanowią drzewostany sosnowe, głównie na siedliskach borowych, w części z podszytem lub bogatym runem leśnym, w tym z chętnie zgryzaną przez koniki borówką czernicą. W drzewostanach tych regularnie prowadzi się przewidziane planem urządzenia lasu czynności gospodarcze.

Walorem inicjatywy leśników jest to, że koniki bytują w warunkach zbliżonych do naturalnych, odwdzięczając się korzystnym wpływem na roślinność występującą na terenie zagrody. Stały się one trwałym elementem środowiska przyrodniczego na terenie tego fragmentu Puszczy Goleniowskiej, który wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”.

Część koników, dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami, np. gwiazdką na czole, białymi przebarwieniami na nogach, przebywa w zagrodzie pokazowej. Koniki te są odwiedzane przez dzieci i młodzież, przybywającą do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach, gdzie zapoznają się z historią gatunku.

Warto dodać, że zwierzęta są obserwowane przez opiekunów, którzy m.in. reagują, kiedy jest konieczna interwencja człowieka. Każdy
z koników posiada udokumentowane pochodzenie. Tabuny corocznie przechodzą przegląd hodowlany w trakcie, którego tegoroczny przychówek jest opisywany. Od źrebiąt-klaczek pobierane są włosy z grzywy i ogona, aby prowadzić badania genetyczne. Każdy źrebak jest „czipowany”, by w przyszłości bezbłędnie przeprowadzić jego identyfikację.

Konik polski jest jedyną naszą rodzimą rasą konia, która zgodnie z kryteriami hodowlanymi UE jest zagrożona wyginięciem, co oznacza, że liczba klaczy hodowlanych wpisanych do księgi stadnej jest wciąż mniejsza niż 1000.