Na ratunek leśnym kurakom

Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi. To efekt projektu, który prowadzą Lasy Państwowe, by uratować ten zagrożony wyginięciem gatunek.
06.09.2017 | Paulina Dębowska, Nadleśnictwo Jedwabno

Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi. To efekt projektu, który prowadzą Lasy Państwowe, by uratować ten zagrożony wyginięciem gatunek.

Od 2012 r. Nadleśnictwo Jedwabno (RDLP w Olsztynie) prowadzi działania mające na celu przywrócenie do środowiska pięknego i ginącego kuraka leśnego, jakim jest cietrzew.

To już szósty raz, kiedy leśnicy robią wszystko, aby rozwiązać problemy związane z reintrodukcją, czyli wsiedlaniem ptaków. Cietrzew to gatunek niezwykle delikatny, dlatego też zarówno w czasie jego hodowli jak i wsiedlania należy, jak najbardziej ograniczyć czynniki stresowe oraz stosować odpowiednią, dopasowaną dietę.

Ptaki są wsiedlane metodą „Born to be free", która opiera się na stałym kontakcie młodych z matką w wolierze. Dzięki otwartym drzwiczkom młode ptaki same decydują, jak długo pozostają w kontakcie z matką, która stale przebywa w wolierze. Specjalnie przygotowana powierzchnia daje młodym osobnikom możliwość przystosowania się do otoczenia i samodzielnego zdobywania pokarmu, jednocześnie przy zwiększonym bezpieczeństwie i opiece, jakie znajdują na powierzchni adaptacyjnej. Przez najbliższy czas ptaki będą zdobywać umiejętności i nabywać cechy ptaków żyjących na wolności, aby w przyszłości poradzić sobie po uprzątnięciu „rodzinnej" woliery.

W celu inwentaryzacji ptaki zostały zaobrączkowane przez ornitologa. Są też pod stałą opieką lekarza weterynarii. Część ptaków zostanie także wyposażona w nadajniki GPS, które umożliwią śledzenie ich losów. Projekt „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" realizowany będzie do końca 2022 r. również przez inne nadleśnictwa RDLP w Olsztynie – Szczytno i Spychowo.

Leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno mają nadzieję, że zdobyte dotychczas doświadczenia i rozszerzenie formy projektu przyniesie wymierne efekty i pozwoli na stałe przywrócić cietrzewia na Mazury.