Na grzyby tylko do Długosiodła [wideo]

W ostatnią niedzielę, 11 września w Długosiodle w Nadleśnictwie Wyszków spotkali się miłośnicy zbierania grzybów, w tym aktorzy, politycy, samorządowcy i okoliczni mieszkańcy. Jak co roku imprezę wspólnie zorganizowały Lasy Państwowe i Gmina Długosiodło.
28.07.2017 | Tomasz Zielonka

W ostatnią niedzielę, 11 września w Długosiodle w Nadleśnictwie Wyszków spotkali się miłośnicy zbierania grzybów, w tym aktorzy, politycy, samorządowcy i okoliczni mieszkańcy. Jak co roku imprezę wspólnie zorganizowały Lasy Państwowe i Gmina Długosiodło.

Dokładnie o godz. 10 drużyny ruszyły z miejscowymi leśniczymi do wyszkowskich lasów. Wprawdzie susza panująca w lesie nie napawała optymizmem, jednak nie przeszkodziło to grzybiarzom uzbierać ponad 157 kg grzybów.

Gdy drużyny wróciły na stadion leśny w Długosiodle, nastąpiło oficjalne ważenie tegorocznych zbiorów. - Tradycja grzybobrania trwa na tych terenach setki lat. Ten rok dla grzybiarzy nie był tak obiecujący ze względu na niewielkie opady, ale jak widać po koszach uczestników, jak się chce, to można. Las ma wiele funkcji, w tym również społeczne i edukacyjne. To nie tylko, jak mówią złośliwcy drewno, które wycinamy, to dbanie o przyszłość, dbanie o to, żeby lasów w Polsce było więcej. Lasy Państwowe każdego roku odnawiają obszar o wielkości około 50 tys. boisk piłkarskich – powiedział Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków.

Najwięcej zebrali samorządowcy z gminy Zabrodzie ponad 25 kg. W kategorii aktorzy zwyciężyli Waldemar Ogłaza, Małgorzata Kosik oraz Kazimierz Mazur, razem zebrali ponad 16 kg. W kategorii dziennikarzy, wygrało wydawnictwo Special OPS, członkowie tej drużyny zebrali ponad 15 kg. Na imprezie, jak co roku pojawił się również znany z zamiłowania do zbierania grzybów, były wicepremier Janusz Piechociński.

Wójt Długosiodła, Stanisław Jastrzębski podziękował za współorganizacje Lasom Państwowym i Nadleśnictwu Wyszków. - Dziękuję nie tylko za organizacje tej imprezy, ale również za to, że Lasy Państwowe wspierają mieszkańców każdej gminy wiejskiej w Polsce. Dzięki Lasom powstają nowe drogi ,a istniejące są udostępniane, możemy także zdobywać wiedzę ekologiczną. Pamiętajmy o tym każdego dnia, kiedy korzystamy z lasów.

Swoje stoiska miały Lasy Państwowe i leśni edukatorzy, którzy opowiadali na wiele pytań o zrównoważonej gospodarce leśnej. Na stoisku Państwowej Inspekcji Sanitarnej amatorzy zbierania grzybów mogli dowiedzieć się, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących.
Na grzybobraniu swoje specjały wystawiły również koła łowieckie i koła gospodyń wiejskich. Każdej oficjalnej części Grzybobrania towarzyszył Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”. Natomiast gwiazdą XIV Grzybobranie w Długosiodłe był Cezary Pazura, a wieczorem na scenie królował zespół Power Play.