Leśnicy posadzą las w imieniu uczestników GovTech Festival

Lasy Państwowe posadzą drzewa w imieniu Cyfrowych Wolontariuszy – uczestników trwającego przez cały listopad GovTech Festival oraz osób pomagających osobom starszym w ramach akcji #WspierajSeniora. Na terenie nadleśnictw najbardziej dotkniętych przez „huragan stulecia” z 2017 r. powstanie „Las GovTech Festival”.
20.11.2020

Lasy Państwowe posadzą drzewa w imieniu Cyfrowych Wolontariuszy – uczestników trwającego przez cały listopad GovTech Festival oraz osób pomagających osobom starszym w ramach akcji #WspierajSeniora. Na terenie nadleśnictw najbardziej dotkniętych przez „huragan stulecia” z 2017 r. powstanie „Las GovTech Festival”.

GovTech Festival to trwający przez miesiąc globalny projekt edukacyjno-technologiczny, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online. Udział w tym przedsięwzięciu jest wolny, zaangażować w jego realizację może się każdy zainteresowany. W ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją naszej codzienności. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska - międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021,
czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Od 6 do 29 listopada trwa GovTech Festival, czyli otwarty dla wszystkich festiwal cyfryzacji, na który składa się cykl debat, konkursów, webinarów, hackatonów i innych wydarzeń online, których uczestnicy poznają możliwości, jakie otwiera cyfryzacja, pracują nad technologicznymi rozwiązaniami praktycznych problemów obywateli, samorządów i różnych organizacji, dyskutują o przyszłości wirtualnego świata i popularyzacji narzędzi, jakie on oferuje.

Uczestnicy tegorocznego GovTech Festival, odbywającego się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy ONZ Internet Governance Forum 2021, mierzą się m.in. z wyzwaniami w obszarze ograniczania tzw. wykluczenia cyfrowego. Jest to kluczowe zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19, kiedy musimy ograniczyć bezpośrednie kontakty i ryzyko zarażenia, co wręcz wymusiło korzystanie przez wiele osób z narzędzi i usług internetowych oraz mobilnych.

Ważnym projektem w ramach GovTech Festival jest Cyfrowy Wolontariat. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy może nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności, ale też pomagać innym w przełamywaniu analogowych barier. Inicjatywa ta wiąże się z Solidarnościowym Korpusem Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest pomoc osób starszym w trudnych czasach pandemii.

Teraz wspierać seniorów można także zdalnie, pomagając im w nauce korzystania z cyfrowych narzędzi, wykorzystaniu internetu do robienia zakupów czy załatwiania spraw urzędowych. By zostać Cyfrowym Wolontariuszem, wystarczy wypełnić krótki formularz.

Każda osoba, która pomoże cyfrowo innym, otrzyma specjalny certyfikat. W jej imieniu Lasy Państwowe zasadzą drzewa na powierzchni 10 ha wybranych spośród ogromnego obszaru leśnego zniszczonego przez „huragan stulecia” 3 lata temu.

W ten sposób z czasem powstanie jedyny w swoim rodzaju Las GovTech Festival, który będzie pochłaniał ok. 40 ton CO2 rocznie, czyli równowartość rocznej emisji z ponad 1700 motocykli.

Uczestnicy tego przedsięwzięcia sami wskażą leśnikom, na terenie którego z nadleśnictw najmocniej zniszczonych przez kataklizm - Lipusz, Rytel lub Runowo - mają posadzić drzewa w pierwszej kolejności. - Sami poddajemy cyfryzacji kolejne procesy zarządzania lasami i gospodarki leśnej, a także chętnie wspieramy tego rodzaju działania w innych dziedzinach życia, szczególnie te mające na celu ograniczenie tzw. wykluczenia cyfrowego obywateli. Dlatego Lasy Państwowe z przyjemnością nawiązały po raz kolejny współpracę z Kancelarią Premiera i włączyły się w akcję Cyfrowego Wolontariatu zainicjowaną przez GovTech Polska, tym bardziej, że skierowana jest ona do seniorów, którym winniśmy w trudnym czasie pandemii wszelką możliwą pomoc i wsparcie. Jednocześnie łączymy przy tym dwa ważne współczesne zjawiska: technologię i ekologię – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.