Leśnicy nie zapominają o ogrodach

Coraz więcej nadleśnictw bierze udział w pracach związanych z pielęgnacją starych sadów. W niektórych jednostkach są również zakładane nowe owocowe ogrody.
14.10.2020

Coraz więcej nadleśnictw bierze udział w pracach związanych z pielęgnacją starych sadów. W niektórych jednostkach są również zakładane nowe owocowe ogrody.

W tym tygodniu, 13 października leśnicy z gdańskiego Nadleśnictwa Kwidzyn wzięli udział w warsztatach z pielęgnacji starych odmian drzew owocowych. Zostały one zorganizowane przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z Kwidzyna, z którym Nadleśnictwo współpracuje. Mimo chłodu i deszczu w zajęciach uczestniczyło 25 osób.

Warsztaty prowadził Ryszard Rawski, pomolog ze stacji badawczej PAN w Powsinie. Część teoretyczna odbyła się w siedzibie stowarzyszenia, natomiast w sadach założonych przez nadleśnictwo, w leśnictwach Miłosna i Trzciano, zorganizowano część praktyczną.

To nie pierwsze „sadownicze” prace leśników z tamtejszego nadleśnictwa. Nadleśnictwo od 2007 r. prowadzi program odtwarzania sadów ze starymi odmianami drzew owocowych. W jego ramach założono 15 sadów przy leśniczówkach i kolekcję klonów starych odmian przy Zespole Plantacji Nasiennych w Otławie. Wykonano również cięcia pielęgnacyjne i uzupełniono sadzonki w starych sadach położonych pośród lasów. W ramach wprowadzania gatunków biocenotycznych w lesie również wprowadzamy te drzewa.

Nadleśnictwa z innych części kraju także uczestniczą w projektach zachowania starych odmian drzew owocowych. W gminach położonych w zasięgu terytorialnym wrocławskiego Nadleśnictwa Jugów łącznie zostanie posadzonych aż 1,5 tys. drzew owocowych. To jedno z działań przewidzianych w ramach programu zwiększania różnorodności przyrodniczej.                             

Szansę tradycyjnym odmianom drzew dali również leśnicy z łódzkiego Nadleśnictwa Skierniewice. Tam, w ramach projektu „Owoce pamięci”,  założono sad ze starymi odmianami owocowymi. W innym łódzkim nadleśnictwie - Grotniki - leśnicy troszczą się o ogrody owocowe rosnące przy opuszczonych domach. Tym samym z terenów leśnych nie znikają stare odmiany jabłoni.

Natomiast w Nadleśnictwie Antonin (RDLP w Poznaniu) w ramach projektu odtwarzania sadów pobrano zrazy z ponad 300  jabłoni. Podobne działania prowadzili także leśnicy z Nadleśnictwa Pniewy