Karnieszewice: pierwszy Klub Młodego Odkrywcy w LP

W maju ubiegłego roku Nadleśnictwo Karnieszewice uczestniczyło w 16. Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. W ostatni weekend nadleśnictwo zainaugurowało działalność Klubu Młodego Odkrywcy, prowadzonego w ramach programu koordynowanego przez „Kopernika”.
21.01.2013 | Dagny Nowak-Staszewska

W maju ubiegłego roku Nadleśnictwo Karnieszewice uczestniczyło w 16. Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. W ostatni weekend nadleśnictwo zainaugurowało działalność Klubu Młodego Odkrywcy, prowadzonego w ramach programu koordynowanego przez „Kopernika”.

- Po ubiegłorocznym pikniku zadecydowaliśmy, że postaramy się trochę inaczej przygotować scenariusze prowadzonych przez nas zajęć z edukacji przyrodniczoleśnej. Tym bardziej, że szykowaliśmy się do otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice. Jednym z pomysłów było właśnie otwarcie Klubu Młodego Odkrywcy w naszym nadleśnictwie – mówi Tomasz Kapustynski, zastępca nadleśniczego.

Klub Młodego Odkrywcy to miejsce, gdzie każde dziecko może zostać badaczem. W trakcie zajęć nikt nie ocenia stanu wiedzy czy też sposobu wykonania eksperymentu. A nauka odbywa się w sposób naturalny poprzez zabawę i eksperymentowanie. Główna zasada działania klubów opiera się na słowach Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”. Pomysłodawcą programu jest Centrum Nauki Kopernik.

Pierwsze zajęcia w ramach Klubu Młodego Odkrywcy w Nadleśnictwie Karnieszewice odbyły się w ostatni weekend. Wzięło w nich udział szesnaścioro uczniów szkoły muzycznej w Koszalinie z wielką pasją do odkrywania świata oraz kilkoro rodziców. Nadleśnictwo postanowiło, że na każdych zajęciach jedno zadanie zawsze będzie związane z tematyką leśną. Tym razem dzieci wykonywały tropy zwierząt w masie solnej.

- Klub Młodego Odkrywcy jest kolejną możliwością zaproszenia do Lasów Państwowych dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć mamy szansę pokazać im fragment naszej działalności, wytłumaczyć kim są leśnicy i czym się zajmują - przekonuje Tomasz Kapustynski.

Prowadzenie klubu to duże wyzwanie, ale edukatorzy otrzymują wsparcie „Kopernika”, który organizuje szkolenia dla osób chcących rozpocząć taką działalność. Trenerzy z CNK prezentują nie tylko wybrane doświadczenia, ale przede wszystkim pokazują jak zachęcić dzieci do samodzielnego eksperymentowania, a także jak wytłumaczyć najmłodszym, że wynik doświadczenia nie ma znaczenia. Liczy się tylko chęć poznawania, umiejętność zadawania pytań i gotowość do odkrywania świata na własną rękę.

- Bardzo podoba mi się pomysł utworzenia Klubu Młodego Odkrywcy przy nadleśnictwie. Jest tam świetna infrastruktura dla takich zajęć, wiele atrakcji i miejsce do pracy. Wyjście poza mury szkolne powoduje, że dzieciaki świetnie pracują na takich zajęciach. Natomiast dorośli, którzy przychodzą na takie zajęcia ze swoimi pociechami, bawią się z nimi, zapominając na chwilę, jak bardzo są dorośli - i to jest cenne. Takie inicjatywy pomagają nam wszystkim zobaczyć, że odkrywanie świata to nie tylko nauka w szkole i, że każdy może zostać odkrywcą! – mówi Katarzyna Górkiewicz, z Centrum Nauki Kopernik, koordynator projektu Klub Młodego Odkrywcy.

Polub Nadleśnictwo Karnieszewice na Facebooku