Grot z Nadleśnictwa Waliły trafi do muzeum w Białymstoku

Potwierdziły się pierwotne przypuszczenia - grot znaleziony w październiku w białostockim Nadleśnictwie Waliły ma około 1800 lat.
20.11.2019

Potwierdziły się pierwotne przypuszczenia - grot znaleziony w październiku w białostockim Nadleśnictwie Waliły ma około 1800 lat.

O niedawnym znalezisku na terenie radomskiego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski

 

Trudno jednak na razie określić, do czego służył. Być może odpowiedź na to dadzą kolejne badania.

Grot znaleźli w październiku pracownicy leśnictwa Józefowo. Podłużny ok. 30-40 cm kawałek metalu znaleziony pod powierzchnią ściółki leśnicy przekazali do podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a stamtąd trafił do Muzeum Podlaskiego.

- Jego wiek, to pierwsze wieki naszej ery, czyli okres nazywany w archeologii okresem wpływów rzymskich; trudno określić jego funkcję, ale z całą pewnością było to ostrze, grot broni lekkiej w formie raczej włóczni, aniżeli czegoś cięższego, o czym świadczy długa, ale wąska tuleja - mówi Adam Wawrusiewicz z działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

Grot zostanie eksponatem w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Będzie to drugi przedmiot z tego samego okresu. Pierwszy w podobnych okolicznościach znaleziono kilka lat temu w Talkowszczyźnie.

Przypominamy, że to niejedyne ciekawe znalezisko w lasach Nadleśnictwa Waliły. W ubiegłym roku podleśniczy z białostockiego Nadleśnictwa Waliły natknął się na niecodzienne znalezisko. W tamie bobrów zauważył dziwnie wyglądająca kość.

W tym samym nadleśnictwie przeprowadzono także ekshumację żołnierzy Armii Czerwonej

Po konsultacji ze specjalistami okazało się, że jest to żuchwa, która należała do niedźwiedzia. Ze opisu badanej żuchwy, wykonanego przez specjalistów z wrocławskiej uczelni wynika, że był to niedźwiedź brunatny (Ursus arctos arctos). Wiek znaleziska został oszacowany na więcej niż 20 tys. lat. Na podstawie starcia koron zębowych określono, iż był to stary osobnik, powyżej 25 lat.