„Ocalony świat" - odcinek 6

11 października o godz. 10:35 w TVP1 Beata Tadla i Grzegorz Miśtal razem ruszą w podróż nietoperzowym szlakiem, poznając cykl życia tych jedynych latających ssaków.

11 października o godz. 10:35 w TVP1 Beata Tadla i Grzegorz Miśtal razem ruszą w podróż nietoperzowym szlakiem, poznając cykl życia tych jedynych latających ssaków.

W szóstym odcinku cyklu „Ocalony świat” TVP1 pt. „Głową w dół” pierwszym przystankiem Beaty Tadli i Grzegorza Miśtala na ich trasie będą stare, poniemieckie bunkry w Strzalinach, gdzie kilka lat temu utworzono rezerwat chroniący jedno z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Gdy zimą ssaki zapadają tam w hibernację, nie wolno ich niepokoić. Gdy wiosną wylatują do kolonii rozrodczych w innych częściach regionu, fortyfikacje są otwarte dla turystów i pasjonatów historii.

Nietoperze są tajemnicze, groźne, a może też delikatne i bardzo pożyteczne? Prawdy o tym, czy należy się ich bać będzie dociekać Beata Tadla. Będzie uczestniczyć w działaniach, które mają na celu ratowanie chronionych zwierząt. Grzegorz Miśtal weźmie także udział w badaniach nietoperzy organizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego w Borach Tucholskich i będzie asystować przy robieniu USG ciążowego nietoperzycy.

Nietoperze za troskę pięknie potrafią się ludziom odwdzięczyć. Nie tylko tam gdzie mają kolonię rozrodczą, nie mają szans komary i inne insekty, ale co więcej „pomagają” w uzyskaniu funduszy na remont zabytków. Ochrona ich kolonii jest tak niezbędna, że często właśnie z funduszy na ratowanie przyrody można pozyskać pieniądze na np. naprawienie dachu walącego się kościoła – mówi Anna Malinowska z Lasów Państwowych. Przekonają się o tym Beata Tadla i Grzegorz Miśtal w maleńkiej cerkwi w Leluchowie, oraz w gotyckim kościele we Wleniu. Tam właśnie wezmą udział, u boku chiropterologów ze Stowarzyszenia „Pro Natura”, w wielkim sprzątaniu po nietoperzach, gdy te wyleciały na zimowisko ze swoich kolonii rozrodczych.

***

Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt.

Przewodnikami widzów i bohaterów programu po pełnym tajemnic świecie przyrody będą leśnicy, naukowcy, studenci, działacze społeczni – osoby zaangażowane w ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Udowadniają one, że walka o ocalenie bogactwa przyrody może być fascynującą życiową przygodą.

Gwiazdy zaproszone do udziału w cyklu nie będą biernymi widzami. – Wraz z Lasami Państwowymi zaprosiliśmy znanych i lubianych do zaangażowania się w działania czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal, prowadzący program.

Cykl filmów powstał w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”  realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jednostkę Lasów Państwowych . Projekt ten, współfinansowany ze środków Instrumentu finansowego LIFE+, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie naszego kraju, a także na poszerzaniu wiedzy o ochronie różnorodności biologicznej.