Zimowe zagrożenie w lasach

19.04.2017 | HANNA BEDNAREK-KOLASIńSKA, RZECZNIK PRASOWY RDLP W ŁODZI

Mimo że jest połowa kwietnia, to do Polski powróciła zima. Leśnicy ostrzegają przed spacerami po lesie, zagrożenie stanowią drzewa, które łamią się pod ciężarem mokrego śniegu.

Półmetrowa warstwa śniegu przykryła wjazdy do lasu oraz drzewa w kilku nadleśnictwach na terenie łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych. Śnieg padał od wtorku na terenie nadleśnictw Przedbórz, Opoczno, Piotrków i Radomsko. Mokry i ciężki opad pokrył ulistnione już gałęzie i połamał wiele drzew w lasach. Drogi do lasu są nieprzejezdne, a praca w lesie wyjątkowo niebezpieczna.
Mokry śnieg połamał nie tylko drzewa, ale również słupy energetyczne odcinając wiele domów od zasilania.  

Warto przeczytać „Kiedy zima zła" w „Echach Leśnych" 

Śnieg pokrył też szkółki leśne. Gatunki mniej wrażliwe, jak sadzonki sosny czy brzozy, powinny poradzić sobie pod pokrywą śniegu. Starsze sadzonki, gatunków bardziej wrażliwych jak buk, dąb czy świerk, na szczęście nie mają jeszcze ulistnienia. Z nasion wysianych jesienią jak buk czy jodła wzeszły już siewki. Przykryte włókniną nie powinny ucierpieć  przy takiej pogodzie. Jednak jeżeli śnieg stopnieje i przyjdą nagłe przymrozki mogą spowodować znaczące straty.

Ponieważ drzewa oblepione są mokrym śniegiem, wiele z nich stanowi duże zagrożenie. Leśnicy apelują, aby nie wchodzić do lasu w południowej części łódzkiej dyrekcji LP.

 

 

Ostatnie aktualności

 • Piromani są wśród zwierząt [WIDEO]

  Piromani są wśród zwierząt [WIDEO]

 • Na Pomorzu posadzili drzewa

  Na Pomorzu posadzili drzewa

 • Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

  Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

 • Nie przygarniaj młodych zwierząt

  Nie przygarniaj młodych zwierząt