Uroczystości w Bykowcach

Kilkaset osób zgromadziła doroczna uroczystość patriotyczna „Żołnierzom Września 1939”, która – jak co roku - odbyła się 10 września w Bykowcach koło Sanoka, na terenie Nadleśnictwa Brzozów.
11.09.2014 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Kilkaset osób zgromadziła doroczna uroczystość patriotyczna „Żołnierzom Września 1939”, która – jak co roku - odbyła się 10 września w Bykowcach koło Sanoka, na terenie Nadleśnictwa Brzozów.

Tradycją jest już, że co roku miejscowe społeczeństwo czci tutaj pamięć podhalańczyków, którzy zginęli w potyczce z Niemcami, osłaniając odwrót swego oddziału.

W Bykowcach miała miejsce potyczka 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a na końcu zastrzelony. Zwłoki oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam również pochowano poległych wraz z nim żołnierzy.

Dla uczczenia ich pamięci w latach 70. stanął kamienny pomnik. Kilka lat temu odnowiono żołnierskie nagrobki. Płytę i krzyż na grobie Mariana Zaremby ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów. W 2004 r. ustalono tożsamość jednego z poległych. Okazał się nim leśniczy Leon Urbaniak.

Rozpoczęto od spotkania pod pomnikiem żołnierzy poległych 10 września 1939 r. w Bykowcach. Obelisk w kształcie flagi biało-czerwonej upamiętnia miejsce śmierci porucznika rezerwy, leśnika Mariana Zaremby i pięciu jego żołnierzy, z których jeden – Leon Urbaniak – również był leśnikiem.

Delegacje instytucji, służb mundurowych, nadleśnictw, harcerzy, szkół i stowarzyszeń z terenu Sanoka oraz powiatu oddały hołd poległym składając wiązanki kwiatów.

Licznie zjawili się leśnicy na czele z Bogusławem Famielcem, dyrektorem RDLP w Krośnie i jego zastępcami. W delegacjach składających kwiaty byli nadleśniczowie nadleśnictw z terenu Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Spod pomnika, w asyście pododdziału honorowego podhalańczyków i orkiestry garnizonowej w Rzeszowie, uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie odbyła się modlitwa za dusze poległych, następnie apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty na grobach żołnierzy września.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Sanok, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Regionalne Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Stowarzyszenie Rozwoju wsi Bykowce im. Stanisławy Tarnawieckiej.