Młode pokolenie drzew już rośnie

Ponad 500 mln sadzonek młodych drzew rocznie sadzą leśnicy. W lasach właśnie zaczął się czas wielkiego sadzenia.
26.03.2015 | Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku

Ponad 500 mln sadzonek młodych drzew rocznie sadzą leśnicy. W lasach właśnie zaczął się czas wielkiego sadzenia.

Prace odnowieniowo-zalesieniowe część nadleśnictw podlegających regionalnej dyrekcji w Białymstoku rozpocznie już w najbliższym czasie. W pierwszej kolejności posadzone zostaną gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. Następnie sadzone będą inne drzewa zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych. Wczesne sadzenie umożliwia roślinom wykorzystanie nagromadzonej w glebie wody po mijającym okresie zimowym.


W Polsce powierzchnia lasów jest systematycznie powiększana. Zalesienie kraju zostało zwiększone z 21 proc. w 1945 r. do ponad 29 proc. obecnie. Zgodnie z „Krajowym programem zwiększania lesistości” w  2020 r.  lasy mają zajmować 30 proc. powierzchni Polski. LP planują, że za kolejne 30 lat powierzchnia ta będzie wynosić 33 proc.

Co roku w lasach zarządzanych przez LP jest sadzonych 500 mln drzewek. W tym roku leśnicy z nadleśnictw  białostockiej dyrekcji posadzą ponad 30 mln drzew na łącznej powierzchni przekraczającej 4 tys. ha. Największe powierzchnie leśne, po ponad 200 ha, zostaną odnowione w nadleśnictwach Drygały, Nurzec i Giżycko. Najmniejsze powierzchnie w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej, gdzie prawie nie wykonuje się odnowień młodego pokolenia.
Na tej powierzchni zostaną posadzone zarówno sadzonki gatunków iglastych – sosen, świerków i modrzewi, jak i liściastych – tu będą dominować: dąb, olsza, brzoza, lipa.
Dodatkowo będą sadzone tzw. domieszki biocenotyczne, czyli grusza, jabłoń, głóg, śliwa tarnina i inne gatunki, które w przyszłości spełnią ważną funkcje, m.in. staną się pokarmem dla zwierząt.

Równie dużo jak w białostockich lasach młodych drzew i krzewów zostanie posadzonych na terenie RDLP w Zielonej Górze. Ponad 23 mln sadzonek trafi do lasów Podkarpacia. Plan odnowień i zalesień w nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie zakłada obsadzenie nowym lasem powierzchni ponad 1,88 tys. ha.
Niewiele mniej, bo 21 mln drzewek zostanie zasadzonych w lasach RDLP w Olsztynie. Najbardziej popularnym gatunkiem posadzonym przez olsztyńskich leśników będzie dąb (7,5 mln sadzonek). Kolejne miejsce na podium zajmuje sosna (6 mln sadzonek) oraz buk (1,8 mln).

Od kliku lat w lasach jest prowadzona przebudowa drzewostanu, czyli zwiększany udział gatunków liściastych nad iglastymi. To wpływa na odporność biologiczną i produkcyjność drzew.
Na zdecydowanej powierzchni zalesianego terenu to leśnicy sadzą drzewa. Leśnicy z olsztyńskiej dyrekcji odnowienią i zalesienią ponad 4 tys. ha, ale tylko ok. 650 ha zajmują odnowienia naturalne.
„Sztuczne” odnowienia zastępują w pewnym stopniu naturę. Pozwala to dobierać jakość i skład sadzonek odpowiadający środowisku, w którym wychowali się ich poprzednicy. W ten sposób leśnicy „przyspieszają czas”.  
Młode drzewka pochodzą ze szkółek prowadzonych w nadleśnictwach. I tak szkółki leśne funkcjonują w 29 nadleśnictwach RDLP w Białymstoku. Średnio hoduje się w nich ok. 60 mln. szt. sadzonek rocznie.
Natomiast w szkółkach zarządzanych przez krośnieńską dyrekcję rośnie 52,3 mln sadzonek.