Zielona gospodarka: cel sam w sobie czy szansa na promocję sektora leśnego?

Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych uczestniczył w spotkaniu grupy ekspertów do spraw polityki leśnej działającej m.in. pod egidą Europejskiej Komisji Leśnej FAO, które odbyło się w Krakowie w dniach 16 – 18 września.
22.09.2014

Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych uczestniczył w spotkaniu grupy ekspertów do spraw polityki leśnej działającej m.in. pod egidą Europejskiej Komisji Leśnej FAO, które odbyło się w Krakowie w dniach 16 – 18 września.

Lasy są naturalnym elementem zielonej gospodarki. Dostarczają drewno, jeden z najważniejszych surowców odnawialnych, mają niepodważalne znaczenie ekologiczne i szeroki zakres funkcji ekosystemowych. Obecnie wyzwaniem jest wzbogacenie pozytywnego wkładu lasów w rozwój zielonej gospodarki z jednoczesnym zachowaniem ich zrównoważonego zagospodarowania, wzrostem ekonomicznym i ograniczaniem niekorzystnych wpływów na środowisko.
Debata na temat roli lasów w rozwoju zielonej gospodarki oraz możliwościach jakie daje sektorowi leśnemu ma wiele aspektów.

Wiążą się z nią również dylematy. Czy lepiej, aby lasy stanowiły komponent wielosektorowych strategii, czy pomoże to w promocji i uznaniu ich roli w szeroko podejmowanych działaniach w tym zakresie, czy może powinien być to cel sam w sobie w zakresie sektora leśnego?

Więcej informacji na temat spotkania: http://www.unece.org

Koncept „zielonej gospodarki” ma z pewnością wpływ na wspomniane wyżej inicjatywy, ale także bezpośrednio na pracę leśników. |
- Nie jest ważne, czy temat zielonej gospodarki potraktujemy jako pretekst do promocji lasów i wzrostu ich pozycji w rozwoju ekonomicznym, czy też podejdziemy do niego jako do celu samego w sobie. Nie zmieni to bowiem faktu, że „zielona gospodarka” ma istotne znaczenie dla sektora leśnego. Teraz, gdy mamy wspólny plan działania dla udziału sektora leśnego w rozwoju zielonej gospodarki (Rovaniemi Action Plan for Forest Sector in a Green Economy link) nadszedł czas na działania w tym zakresie - podkreślił Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas otwarcia spotkania grupy ekspertów do spraw polityki leśnej działającej pod egidą wspólnej sekcji Europejskiej Komisji Leśnej FAO oraz Komitetu Leśnego i Przemysłu Drzewnego przy EKG w Genewie, które odbyło się w Krakowie w dniach 16 – 18 września.

Plan działań z Rovaniemi jest dokumentem kierunkowym, który umożliwia państwom z regionu UNECE/FAO współpracę na rzecz wdrażania konkretnych zadań w zakresie rozwoju gospodarki przy jednoczesnym ograniczaniu niekorzystnych wpływów na środowisko. Przy jego tworzeniu pracowali eksperci z ponad 30 agend i organizacji rządowych oraz 80 stowarzyszeń reprezentujących sektor prywatny i organizacje pozarządowe. Plan ten przyjęty został w grudniu 2013 roku w Finlandii. Już dziś są widoczne pierwsze efekty wcielania go w życie.

W celu uzyskania informacji na temat pracy zespołu ekspertów do spraw polityki leśnej oraz rezultatów spotkania w Krakowie prosimy o kontakt z sekretarzem zespołu: Arnaud Brizay, arnaud.brizay@unece.org

Spotkanie ekspertów ECE- FAO do spraw polityki leśnej odbyło się w celu omówienia założeń Planu z Rovaniemi, analizy jego pierwszych rezultatów oraz określenia priorytetów dla kolejnych przedsięwzięć.

W Hiszpanii cele Rovaniemi Action Plan zostały wykorzystane w narodowym programie aktywacji sektora leśnego PASSFOR. Opiera się on na założeniach zielonej gospodarki promując zróżnicowanie działań społeczno-ekonomicznych w hiszpańskich lasach. PASSFOR, tak jak plan z Rovaniemi, ma zakończyć się w 2020 roku. Realizacja programu jest nadzorowana przez komitet, który określił wskaźniki monitorowania zgodności z przyjętymi założeniami.  

W Polsce, Rovaniemi Action Plan ma swoje odzwierciedlenie w kilku projektach w ramach, których promuje się jednoczesną realizacje celów gospodarczych i środowiskowych w sektorze leśnym. Przykładem jest projekt dotyczący zwiększania możliwości retencyjnych na terenach leśnych wspierany z funduszy unijnych i środków Lasów Państwowych. W realizację zaangażowane jest ponad 200 nadleśnictw w obszarze całego kraju. Projekt ten nie tylko zwiększa zdolność terenów zalesionych do retencji wód, ale również poprawia zdolność absorbcji dwutlenku węgla oraz ogólną odporność lasów na katastrofy naturalne, takie jak powodzie.

Plan zostaje także wykorzystany w realizacji Konwencji Alpejskiej, wspierającej zagospodarowanie lasów górskich. Promuje on zrównoważony rozwój w regionach alpejskich, użycie surowca drzewnego oraz rozwój nowych inwestycji przy jednoczesnej ochronie krajobrazu alpejskiego” .