Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
23.10.2024

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie” z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się leśnicy oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim.

Obwody łowieckie w zarządzie PGL LP

W zarządzie PGL LP pozostaje 188 obwodów łowieckich. Zajmują one powierzchnię ponad 1,8 mln ha, z czego blisko 1,2 mln ha stanowią lasy wszystkich form własności. Stanowią one 3,6 % wszytkach obwodów łowieckich na jakie podzielono Polskę.

 

Co robimy w łowiectwie

Leśnicy uczestniczą w ustalaniu liczebności zwierzyny leśnej, co jest konieczne do prowadzenia właściwej gospodarki populacjami zwierzyny. Polega ona na utrzymaniu stanu liczebnego zwierzyny na poziomie, który z jednej strony gwarantuje zachowanie trwałości lasów, z drugiej – daje gwarancję właściwego rozwoju populacjom zwierząt.

W ramach gospodarki łowieckiej leśnicy także:

  • zagospodarowują łowiska, tworząc optymalne warunki dla zwierząt dziko żyjących poprzez zakładanie poletek łowieckich, wzbogacanie składu gatunkowego drzewostanów i obrzeży lasu, tworzenie ostoi dla zwierzyny itp.,
  • dokarmiają zwierzęta, głównie zimą, w okresie niedoboru żeru naturalnego,
  • wprowadzają do lasu zwierzęta, które wcześniej występowały na danym terenie (tzw. reintrodukcja) oraz te, których liczebność drastycznie się zmniejszyła (w tym wypadku mówimy o restytucji). Przykładem może być reintrodukcja żubra, który do roku 1925 został w Polsce niemal wytępiony. Z sukcesem przeprowadza się obecnie m.in. reintrodukcję cietrzewia i głuszca. Z restytucji warto wymienić zasilanie łowisk otwartych zwierzętami z hodowli prowadzonych przez Lasy Państwowe (zające i kuropatwy),
  • prowadzą szkolenia z zakresu łowiectwa, w tym także staże dla nowo wstępujących w szeregi Polskiego Związku Łowieckiego,
  • współpracują z jednostkami naukowo- badawczymi w zakresie prowadzenia badań naukowych, realizacji prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich z dziedziny łowiectwa i zdrowia zwierząt.

Elementem gospodarki łowieckiej są odstrzały zwierzyny. Odbywają się one zgodnie z polskim i unijnym prawem, określającym m.in. okresy, w których można na konkretne zwierzęta polować. Odstrzał ma na celu utrzymanie optymalnych liczebności zwierzyny – bezpiecznych zarówno dla samej populacji, jak i środowiska.

Łowiectwo jest w naszym kraju trwale wpisane w kulturę narodową. Znalazło odbicie w sztuce i literaturze. Uformowało trwałe wartości obyczajowe oraz moralne. Współcześni myśliwi starają się te wartości kultywować, rozwijać i wzbogacać. Nie tylko przestrzegają w swej działalności przepisów prawa, regulaminów i statutów, lecz także postępują zgodnie z przyjętymi od wieków normami etycznymi i kultywują dawne zwyczaje.

Porozumienie w sprawie rocznego planu łowieckiego

Roczny plan łowiecki

Roczny plan łowiecki - pdf

Wieloletni łowiecki plan hodowlany 

Wieloletni łowiecki plan hodowlany - pdf

Formularz inwentaryzacji zwierzyny 

Formularz inwentaryzacji zwierzyny - pdf

Porozumienie pomiędzy dyrektorem generalnym LP i przewodniczącym ZG PZŁ

Katalog trofeów łowieckich