VII konferencja geomatyczna w Rogowie

Analizy przestrzenne w leśnictwie – tak brzmiał tytuł tegorocznej, siódmej już konferencji geomatycznej, która odbyła się w dniach 16-18 września w CEPL w Rogowie.
19.09.2014 | Katarzyna Bielawska

Analizy przestrzenne w leśnictwie – tak brzmiał tytuł tegorocznej, siódmej już konferencji geomatycznej, która odbyła się w dniach 16-18 września w CEPL w Rogowie.

Spotkanie zgromadziło specjalistów z trzech wiodących wydziałów leśnych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, IBL, BULiGL, MŚ, IGiK, firm zajmujących się geomatyką oraz praktyków zatrudnionych w Lasach Państwowych, w sumie blisko 240 osób. Zorganizowali je Wydział Urządzania Lasu DGLP oraz Katedra Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego SGGW.

- Geomatyka jest taką dziedziną, która wnosi szczególny wkład w rozwój leśnictwa mówił podczas otwarcia konferencji Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego LP ds. strategii, organizacji i rozwoju. - Jeśli chodzi o systemy informacji przestrzennej, to coraz częściej próbujemy je wykorzystać w praktyce. Jeszcze niedawno była to dziedzina czysto teoretyczna, teraz geomatyka jest coraz częściej obecna w naszej pracy. Szczególnie ważne jest by stała się narzędziem pracy używanym przez leśniczego – podkreślał dyrektor.

Konferencja była podzielona na siedem sesji tematycznych. Dotyczyły one systemów wspomagających decyzje, przestrzennych analiz tematycznych, teledetekcji, a szczególnie zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz technik lidarowych, a także wykorzystania technik geomatycznych przy optymalizacji sieci drogowej w nadleśnictwach.

Była też sesja poświęcona edukacji geomatycznej studentów leśnictwa. W ocenie praktyków bywa ona często niewystarczająca, bo nie dostarcza umiejętności praktycznych. Absolwenci nie potrafią posługiwać się mapą numeryczną czy prowadzić proste analizy. Dyskutowano jak to zmienić. Konferencję zakończyła sesja dotycząca możliwości wykorzystania skanowania lidarowego do identyfikacji obiektów archeologicznych w lasach.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „200 lat kartografii leśnej” oraz prezentacje firm oferujących sprzęt i usługi geomatyczne.

Więcej na ten temat w październikowym  „Głosie Lasu”