Od nasiona wszystko się zaczyna…

Dekadę temu utworzono Biuro Nasiennictwa Leśnego, które m.in. kontroluje pochodzenie nasion wysiewanych w polskich lasach. 11 września odbyły się obchody 10-lecia powstania BNL.
12.09.2014 | Bogumiła Grabowska, „Głos Lasu"

Dekadę temu utworzono Biuro Nasiennictwa Leśnego, które m.in. kontroluje pochodzenie nasion wysiewanych w polskich lasach. 11 września odbyły się obchody 10-lecia powstania BNL.

W trakcie spotkania, które zorganizowano w auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podsumowano dziesięć lat działalności biura.

Więcej o działalności biura: www.bnl.gov.pl

Według Stanisława Gawłowskiego, wiceministra środowiska, miniony okres działalności BNL należy do bardzo udanych.Sukcesem biura jest uregulowanie obrotu i wprowadzenie rejestracji Leśnego Materiału Rozmnożeniowego oraz wdrożenie przepisów z tym związanych. Ponadto kompleksowo wyszkolono producentów materiału, a także przeprowadzano kontrolę terenową. Do tego cały czas rozwija się system informatyczny ułatwiający pracę biura – wyliczał w czasie spotkania Stanisław Gawłowski.

Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji LP, warszawskich nadleśnictw i zakładów krajowych LP, Krajowej Komisji Nasiennictwa Leśnego, leśnych uczelni w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, parków narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, Stowarzyszenia Leśnych Szkółkarzy Polskich, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz prasy leśnej.

Biuro w liczbach:

220 tys. ha – wynosi krajowa baza nasienna (co stanowi 3 proc. powierzchni leśnej Polski)
43 tys. - wydanych świadectw
33 tys. - zarejestrowanych obiektów nasiennych
1 400 - przeprowadzonych wizytacji
560 -  zarejestrowanych w bazie dostawców (427 to nadleśnictwa)

Biuro Nasiennictwa Leśnego zaczęło działać na podstawie Ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym z czerwca 2001 r., a także wydanego na jej podstawie rozporządzenia wykonawczego ministra środowiska. Zaczątkiem bazy był leśny rejestr bazy nasiennej LP z Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

Do głównych zadań jednostki należą, m.in. prowadzenie Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego, prowadzenie rejestru świadectw pochodzenia, prowadzenie rejestru dostawców, wydawanie świadectw pochodzenia leśnego materiału rozmnożeniowego, wydawanie pozwolenia na przywóz leśnego materiału rozzmnożeniowego z państw nie należących do UE czy prowadzenie kontroli dostawców.

- To jest instytucja łącząca w sobie nowoczesność z tradycją. To, że działa dobrze, znaczy że dobrze się mają polskie lasy, są coraz piękniejsze i co najważniejsze pochodzą ze znanego źródła – powiedział Janusz Zalewski, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki LP.

W czasie spotkania odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej otrzymał Ryszard Dzialuk, dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego.

Biuro jest dzieckiem dyrektora Dzialuka. Nie tylko włożył w nie dużo pracy, ale i dobrał sobie zespół, który działa na najwyższym poziomie. Przez lata potrafił znaleźć porozumienie z dostawcami, nadleśniczymi, dyrektorami – dodał Janusz Zaleski.