Leśnicy na Jasnej Górze

Tegoroczna, osiemnasta ogólnopolska pielgrzymka leśników na Jasną Górę, która odbyła się 20 września, była zwieńczeniem obchodów jubileuszu 90-lecia LP.
21.09.2014 | Jerzy Drabarczyk, „Głos Lasu”

Tegoroczna, osiemnasta ogólnopolska pielgrzymka leśników na Jasną Górę, która odbyła się 20 września, była zwieńczeniem obchodów jubileuszu 90-lecia LP.

Pielgrzymów, przybyłych pod hasłem „mocni nadzieją”, powitał przeor Jasnej Góry ojciec Marian Waligóra. - Patrząc na piękno środowiska naturalnego, na pobliskie lasy, wspaniałe krajobrazy, dziękuję za Wasz wysiłek, wylewanie potu, Wasze zaangażowanie, za  swoiste powołanie i za wrażliwość na piękno otaczającego Was świata - wyliczał. 

Wystąpień można posłuchać na stronie: www.jasnagora.com

Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, podkreślił, że to prawdziwa radość widzieć w jednym czasie i miejscu tysiące ludzi, których połączyła praca, troska i szacunek dla przyrody. Dyrektor przypomniał tegoroczne hasło pielgrzymki - „Mocni nadzieją”. -  Jego wymiar duchowy jest oczywisty, wydaje się ono adekwatne do 90-lecia naszej organizacji… Zaznaczył, że od 1924 r., czyli od symbolicznej daty utworzenia Lasów Państwowych, leśnicy nieustannie byli mocni nadzieją. - Nadzieją na to, że podołają wielkim zadaniom, przed którymi  stawali za każdym razem, gdy Polska dźwigała się z ruin. Że okażą niezłomność w chwili wojennej próby i wierność zasadom podczas komunistycznej dyktatury, i że będą potrafili właściwie równoważyć potrzeby przyrody i człowieka, a ich praca dobrze przysłuży się lasom i kolejnym pokoleniom… Dodał, że przyjęte w II RP, a potwierdzone po 1989 r. rozwiązania sprawdziły się i pozwalają skutecznie wypełniać przyjęte zadania publiczne. Dziękując leśnikom za codzienny trud i odpowiedzialność słowa podziękowania dyrektor Wasiak skierował również do osób i instytucji spoza Lasów, a z nimi współpracujących.

Do słów tych dołączył minister środowiska Maciej Grabowski. - Od 25 lat zagospodarowujemy naszą wolność, o którą musimy się ciągle, a dziś tym bardziej, troszczyć - mówił. Minister podkreślił, że jednym z najważniejszych w jego opinii, a mało docenianych osiągnięć 25-lecia przemian w Polsce, jest to, że nauczyliśmy się łączyć korzystanie z przyrody z jej ochroną.

W homilii mszy św., odprawianej pod przewodnictwem ks. bp. Stefana Regmunta, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, krajowy duszpasterz leśników ks. bp Edward Janiak, duszpasterz diecezji kaliskiej, również nawiązał do jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. Przypomniał, że polskie lasy nie od dziś są dumą naszego kraju, należą też do europejskiej czołówki. Dodał, że Lasy Państwowe funkcjonują na zasadzie samofinansowania. Ale teraz również wspierają budżet państwa. – Tylko czy będzie to z korzyścią dla lasów? – pytał. – Starajmy się, wykonując różne normy i zobowiązania nie zniweczyć trudu wielu pokoleń leśników. Na zakończenie homilii ks. bp. Janiak przekazał pielgrzymom błogosławieństwa w imieniu ojca św. papieża Franciszka.

Podczas krajowej narady leśników, która odbyła się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, dyrektor Adam Wasiak przypomniał, że rok 90-lecia Lasów Państwowych był rokiem trudnym. - Zaczynaliśmy go przy nieprawdopodobnych emocjach związanych ze zmianami w ustawie o lasach, które obciążyły nas w tym i w przyszłym roku daninami do budżetu. Czyniąc zadość zobowiązaniom ustawowym staraliśmy się zbudować plan finansowo-gospodarczy w 2014 r. w taki sposób, aby pogodził on wszelkie sprzeczności. Myślę, że tak się stało i mimo początkowej niepewności warto w tym powoli kończącym się roku odnotować wiele sukcesów - mówiłA do tych dyrektor generalny zaliczył m.in. przekroczenie zadań z zakresu zagospodarowania lasu, finalizowanie programów unijnych łączących się z zaangażowaniem PGL LP w budowę małej retencji górskiej i nizinnej oraz oczyszczanie poligonów z niewybuchów i niewypałów. Sukcesem było również zwiększenie zatrudnienia oraz ustabilizowanie zasad sprzedaży drewna. A to – jak twierdzi - pozwala już spokojniej planować również m.in. rozwój inwestycyjny LP. - Myślę, że jednakowo postrzegamy przyszłość Lasów Państwowych. Mam nadzieję, że nasza organizacja będzie trwać w obecnym statusie organizacyjnym oraz systemie prawnym. Służyć temu ma strategia LP, będąca dobrym przyczynkiem do dyskusji o ich przyszłości - podkreślił na zakończenie.