Zjazd PTL w trzech odsłonach

Już po raz 114 odbył się Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Tym razem spotkanie zorganizowano 3-5 września na terenie RDLP w Zielonej Górze.
08.09.2014 | Eugeniusz Pudlis

Już po raz 114 odbył się Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Tym razem spotkanie zorganizowano 3-5 września na terenie RDLP w Zielonej Górze.

Pierwsza część spotkania miała miejsce w terenie, na trzech trasach, druga, referatowa - w Mostkach koło Świebodzina, a trzecia, sprawozdawczo wyborcza - w Zielonej Górze. Sesja referatowa w Mostkach współgrała tematycznie z Targami Gospodarki Leśnej Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko - Las, odbyła się pod hasłem „Perspektywy rozwoju techniki leśnej”. Przed rozpoczęciem tej sesji oficjalnego otwarcia Targów Eko - Las dokonali Piotr Otawski, podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody w Ministerstwie Środowiska oraz Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, w obecności dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka oraz jego zastępców: Janusza Zaleskiego i Wiesława Krzewiny.

Początki Polskiego Towarzystwa Leśnego sięgają 1882 r., we Lwowie odbył się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Pod obecną nazwą Towarzystwo istnieje od 1925 r. W okresie międzywojennym  przyczyniło się do rozwoju leśnictwa w kraju. Niestety II wojna światowa przerwała jego działalność na siedem lat.

Jednym z priorytetów PTL jest popularyzacja wiedzy leśnej wśród leśników i w społeczeństwie. Towarzystwo inicjuje także badania naukowe w leśnictwie, troszczy się o wdrażanie najcenniejszych rozwiązań i bierze udział w debatach nad przyszłością gospodarki leśnej.

PTL liczy ponad 4900 członków, działających w 19 oddziałach, są to m.in. leśnicy, reprezentanci nauk leśnych, przyrodnicy, historycy sztuki, lekarze oraz prawnicy.

Wydaje ono kwartalnik „Sylwan”, jest to jedno z najstarszych czasopism leśnych na świecie; jego pierwszy numer ukazał się w 1820 r.

  Referenci, reprezentujący głównie ośrodki naukowe, mówili m.in. o stanie i perspektywach mechanizacji prac leśnych, nowoczesnych technologiach pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych, perspektywach rozwoju tzw. niedrzewnego użytkowania lasu. W kolejnych prezentacjach była mowa o wpływie zrębowego sposobu zagospodarowania lasu na elementy środowiska leśnego i problemach organizacyjnych, społecznych oraz ekonomicznych, które generuje pozyskiwanie drewna. W szóstym, finalnym referacie Leszek Banach, dyrektor RDLP w Zielonej Górze przedstawił stan, problemy i perspektywy gospodarki leśnej na terenie dyrekcji regionalnej, której szefuje.

Referatom przysłuchiwało się około 280 osób - uczestników 114 Zjazdu PTL oraz uczestników i gości targów. Przed ich wygłoszeniem Medalem PTL Pro Bono Silvae, uhonorowano prof. Konrada Magnuskiego.
Natomiast Benedyktowi Roźmiarkowi, dyrektorowi Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i Barbarze Czołnik także z OKL Gołuchów oraz prof. Dariuszowi Gwiazdowiczowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej  

         W pierwszym dniu Zjazdu PTL jego uczestnicy rozjechali się na trzy trasy sesji terenowych. Wcześniej w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze, na pamiątkę pobytu w tym mieście i z okazji 90-lecia LP posadzono dwa dęby. Pierwszy jest potomkiem najstarszego polskiego drzewa tego gatunku - Dębu Chrobrego (ma około 750 lat), drugi, rozmnożony wegetatywnie, to potomek najgrubszego w Polsce Dębu Napoleona, który - podpalony przez wandali - niestety spłonął. (Obydwa drzewa rosną na terenie RDLP w Zielonej Górze.)

         Na trasie numer 1 sesji terenowej jej uczestnicy zwiedzili m.in. Winnicę Winna Góra, założoną na skarpie pradoliny Odry. Wcześniej gościli w zakładach Stelmetu pod Zieloną Górą. Ten producent drewnianej architektury ogrodowej przerabia rocznie ponad 600 tys. m. sześc. i jest w tej specjalności jednym z największych zakładów w Europie.
Na trasie nr 2 zwiedzano, wpisany na listę UNESCO, Park Mużakowski, który rozciąga się po obu stronach granicy polsko - niemieckiej. Uczestnicy trasy nr 3 zwiedzili m.in. Międzyrzecki Rejon Umocnień, największy tego typu obiekt (ok. 30 km) w Polsce.

         W trzecim, ostatnim dniu zjazdu podsumowano działalność Towarzystwa za ostatni rok; w dyskusji poruszano m.in. problemy kształcenia kadr dla leśnictwa. Wybrano również nowe władze na kolejną, czteroletnią kadencję; przewodniczącym ZG PTL został ponownie, piastujący tę funkcję od 17 lat, prof. dr hab. Andrzej Grzywacz.
Zasłużonych działaczy Towarzystwa odznaczono Złotymi (32) i Srebrnymi (76) Odznakami PTL. Natomiast Leszek Lubczyński i prof. Jan Głaz, których staż członkowski przekracza 50 lat, otrzymali tytuł członków honorowych PTL.
Postanowiono również, że kolejny, 115 Zjazd PTL odbędzie się na terenie RDLP w Toruniu, prawdopodobnie w czerwcu w 2015 r.