Ruszył portal Banku Danych o Lasach

Lasy Państwowe udostępniły pierwszy w Polsce portal ze zbiorem informacji dotyczących lasów wszystkich form własności. Od marca portal Banku Danych o Lasach dostępny jest dla wszystkich pod adresem www.bdl.info.pl.
15.03.2013

Lasy Państwowe udostępniły pierwszy w Polsce portal ze zbiorem informacji dotyczących lasów wszystkich form własności. Od marca portal Banku Danych o Lasach dostępny jest dla wszystkich pod adresem www.bdl.info.pl.

Na nowym portalu można znaleźć informacje o lasach zgromadzone podczas pilotażowego projektu Banku Danych o Lasach (BDL) wszystkich form własności. Zadanie to – obejmujące nie tylko cały obszar zarządzany przez PGL Lasy Państwowe, ale także lasy pozostałych form własności w województwach: małopolskim, mazowieckim i podkarpackim – wymagało utworzenia profesjonalnej platformy informatycznej.

System BDL wykonało Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) w latach 2010-2012 na zlecenie Lasów Państwowych. Jego pilotażowe wdrożenie nastąpiło pod koniec 2012 roku, natomiast w marcu zostało udostępnione przez portal internetowy www.bdl.info.pl.

W skład systemu BDL wchodzą: hurtownia danych mapowych i opisowych, moduł obliczeniowo-raportujący oraz portal internetowy umożliwiający dostęp do danych źródłowych oraz raportów i map. W ciągu dwóch najbliższych lat planowane jest poszerzenie istniejącego zbioru o informacje dotyczące lasów z pozostałych trzynastu województw. W ten sposób BDL stanie się źródłem informacji dotyczącym wszystkich lasów w Polsce, które posiadają dokumentację planistyczną.

BDL został zrealizowany zgodnie z koncepcją opracowaną przez zespół reprezentujący najważniejsze podmioty w polskim leśnictwie, tj.: Ministerstwo Środowiska, PGL Lasy Państwowe, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Badawczy Leśnictwa, uniwersyteckie wydziały leśne w Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz Główny Urząd Statystyczny.

Opracowany przez BULiGL profesjonalny system, wsparty nowoczesnym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych portalem internetowym, spełnia stawiane przez jego projektantów cele. Wśród nich jest przede wszystkim gromadzenie, systematyczne uzupełnianie, aktualizacja i przechowywanie danych o lasach wszystkich form własności. Ponadto BDL pozwala na opracowywanie
i przetwarzanie danych w sposób umożliwiający prowadzenie wszechstronnych analiz, a także prognozowanie rozwoju zasobów leśnych oraz możliwości pozyskania drewna. Poza tym BDL daje możliwość prezentacji, rozpowszechniania i udostępniania informacji o lasach oraz wspierania badań naukowych.

Ten nowatorski na skalę europejską projekt, którego efektem jest BDL spełnia jeszcze jeden ważny cel – propaguje nowoczesne standardy zbierania i przetwarzania danych o zasobach leśnych i przyrodniczych.