Pytania o ochronę ptaków szponiastych

Ochronę najrzadszych z 20 lęgowych gatunków ptaków szponiastych występujących w Polsce omówiono podczas szkolenia zorganizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
12.06.2014 | Magdalena Stępińska, Nadleśnictwo Celestynów

Ochronę najrzadszych z 20 lęgowych gatunków ptaków szponiastych występujących w Polsce omówiono podczas szkolenia zorganizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Podczas szkolenia omówiono obecnie realizowane projekty ochrony ptaków szponiastych. Kurs przeprowadzili trenerzy oraz goście, m.in. Katarzyna Gurowska z RDLP Białystok, koordynator projektu ochrony orlika krzykliwego, oraz Marek Maciantowicz z RDLP Zielona Góra, który opowiedział o prowadzonych działaniach ochrony rybołowa.

Uczestnicy szkolenia mogli także uzupełnić swoją wiedzę na temat działań wdrażanych w ramach projektu „Orlik – ptak jakich mało”, który ma na celu ochronę orlika grubodziobego, jednego z najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaka szponiastego.

Natomiast zagrożenia dla poszczególnych ptaków szponiastych omówili Dariusz Anderwald i Zdzisław Cenian z Komitetu Ochrony Orłów. Według uczestników spotkania zmiany w sposobie uprawiania roli oraz zaprzestanie gospodarowania na niektórych terenach, negatywnie wpływa na liczebność ptaków szponiastych. Bez zapewnienia im miejsc do polowań na terenach otwartych działania ochrony siedlisk realizowane przez leśników nie wystarczą.

Podczas jednego z paneli organizatorzy wyjaśnili również co jest potrzebne do właściwego określania położenia gniazd w trakcie prowadzenia monitoringu lęgów.

Kurs odbył się w Mierkach koło Olsztynka, w rejonie występowania wielu gatunków ptaków szponiastych. Dlatego uczestnicy szkolenia podczas zajęć terenowych uczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków, np. kanię rudą, bielika, myszołowa czy też orlika krzykliwego.

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych rok temu rozpoczęło cykl szkoleń promujących najlepsze praktyki w zakresie ochrony gatunkowej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odbyły się 22 spotkania, każde zostało poświęcone innemu programowi realizowanemu w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 - promocja najlepszych praktyk (Best for Biodiversity)”.