Powstało Archiwum Leśnej Historii Mówionej

Od 6 maja na nowo powstałej stronie internetowej Archiwum Leśnej Historii Mówionej oraz w portalu YouTube można wysłuchać wspomnień osób związanych z leśnictwem.
06.05.2014 | IBL

Od 6 maja na nowo powstałej stronie internetowej Archiwum Leśnej Historii Mówionej oraz w portalu YouTube można wysłuchać wspomnień osób związanych z leśnictwem.

„Ochrona lasów i przyrody Puszczy Białowieskiej...", pilotażowy temat, to relacje 55 osób, które opowiadają o życiu i pracy w Puszczy, o przyrodzie i dbałości o to, żeby ją ochronić i zachować.  
Relacje (zebrano ponad 177 godzin nagrań) dotyczą nie tylko samego tematu, ale także losów ludzkich, przekształceń w gospodarowaniu i zmian, jakie dokonywały się w ekosystemach leśnych.

Więcej informacji na www.lasy-i-ludzie.pl

Przez ponad rok realizatorzy projektu spotykali się nie tylko z leśnikami, pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego i białowieskich instytutów badawczych, ale także z członkami rodzin leśników, dziećmi przedwojennych, wysokich rangą urzędników administracji leśnej.

Pełne nagrania w wersji DVD są udostępniane do celów naukowych i edukacyjnych w bibliotece Instytut Badawczego Leśnictwa. Zamieszczone na stronie internetowej dziesięciominutowe filmy są wyborem fragmentów relacji. Wraz z fotografiami, dokumentami i pamiątkami z domowych archiwów stanowią jedynie reprezentację zasobu.

W roku jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych zapoczątkowanie zbierania świadectw historii ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza, że dotyczy ono Puszczy Białowieskiej – pięknego, starego lasu, który zawsze był przedmiotem szczególnej troski leśników.

Autorzy tematu badawczego mają nadzieję, że Archiwum będzie się rozwijało i wzbogacało o kolejne projekty realizowane w jednostkach terenowych LP, a w przyszłości także w parkach narodowych, parkach krajobrazowych, lasach prywatnych i w środowisku prywatnych przedsiębiorców leśnych.

Pilotażowy odcinek wykonano w Instytucie Badawczym Leśnictwa na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Temat, przy dużej pomocy puszczańskich leśników i białostockiej dyrekcji LP, zrealizował zespół IBL pod kierunkiem Tomasza Zygmonta, pomysłodawcy utworzenia Archiwum i głównego autora.