Posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych

13 lutego odbyło się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych, organu opiniodawczo-doradczego przy dyrektorze generalnym.
13.02.2014 | Krzysztof Trębski, DGLP

13 lutego odbyło się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych, organu opiniodawczo-doradczego przy dyrektorze generalnym.

Na wstępie uczestniczący w obradach wiceminister środowiska Janusz Zaleski przedstawił członkom kolegium racje resortu i rządu, stojące za niedawno przyjętą nowelizacją ustawy o lasach. Wyraził przekonanie, że choć obciążenia finansowe nałożone przez nią na Lasy Państwowe są znaczne, to możliwe do udźwignięcia bez naruszenia stabilności tej instytucji. Przypomniał też o przygotowanym przez koalicję projekcie zmiany Konstytucji, mającym zagwarantować państwową własność lasów. Zdaniem Janusza Zaleskiego, LP mają przed sobą dobre perspektywy w najbliższej przyszłości, powinny jednak w większym stopniu skupić się na poprawie relacji ze społeczeństwem.

Kierownictwo Dyrekcji Generalnej LP przedstawiło członkom kolegium wyniki gospodarki leśnej w ubiegłym roku, m.in. zadania zrealizowane w hodowli oraz ochronie lasu. Przede wszystkim zaprezentowano prognozy pokazujące możliwy wpływ zmian w ustawie o lasach na kondycję ekonomiczną LP. Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych, omówił przebieg procesu legislacyjnego poprzedzającego przedstawienie przez resort środowiska ostatecznego projektu nowelizacji i wcześniejsze pomysły dodatkowego obciążenia LP na rzecz budżetu państwa, a następnie przedstawił prognozę finansową LP na lata 2014-2016. Zakłada ona stabilny wzrost przychodów oraz wciąż znaczny – mimo wyhamowania ich tempa – poziom inwestycji, na poziomie średniej dla lat 2001-2014. Krzysztof Janeczko wskazał, że mimo wpłat do budżetu po 800 mln zł w najbliższych dwóch latach oraz 2 proc. od przychodów ze sprzedaży drewna od 2016 r., wskaźnik pokrycia aktywów stałych kapitałem stałym w LP pozostanie na bezpiecznym, zgodnym ze standardami  poziomie.

Wielu z 44 obecnych na posiedzeniu członków kolegium - pracowników jednostek LP różnego szczebla, naukowców, przedstawicieli organizacji społecznych, związków zawodowych, przedsiębiorców drzewnych – żywo dyskutowało o znowelizowanej ustawie. Wyrażono przede wszystkim obawy o jej wpływ na stabilność finansową LP w perspektywie wieloletniej. Wskazywano też na potrzebę podjęcia otwartej i poważnej dyskusji, wyjaśniającej społeczeństwu sens i zasady prowadzonej przez LP zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwracano też uwagę na to, że na postrzeganie LP  - pozytywne albo negatywne - decydujący wpływ mają często doświadczenia z osobistych relacji  i kontaktów z leśnikami w konkretnych sprawach.

Dyrektor generalny Adam Wasiak zapewnił, że sytuacja finansowa jest na bieżąco monitorowana i prognozowana przez kierownictwo i mimo poważnego wyzwania związanego z wpłatami do budżetu, realizacja zadań przez LP nie jest zagrożona. Podkreślił, że plan zasadniczy na 2014 r. jest tworzony w toku konsultacji z pracownikami na wszystkich szczeblach zarządzania w LP, podobnie plan inwestycyjny. Dyrektor generalny ocenił, że lata 2011-2013 pod wieloma względami były najlepsze dla LP: pozwoliły na realizację inwestycji na rekordowym poziomie, stabilizację zatrudnienia, poprawę współpracy z przemysłem drzewnym, a gospodarka leśna jest prowadzona na wysokim poziomie. Adam Wasiak poinformował, że w najbliższym czasie LP będą koncentrowały się m.in. na zmianach w organizacji pracy, by odciążyć obłożonych wieloma zadaniami pracowników terenowych, na poprawie współpracy z zakładami usług leśnych. Przypomniał też, że LP przyjmą w tym roku na staż około 1200 absolwentów.

Dyrektor generalny podziękował przewodniczącemu kolegium dr Ryszardowi Kapuścińskiemu oraz wszystkim członkom kolegium za pracę w kadencji w latach 2011-2014.