Wystawa leśnej kartografii

Mapy ręcznie rysowane oraz te, które powstały przy użyciu najnowocześniejszych technologii, można obejrzeć na wystawie „200 lat kartografii leśnej”. Ekspozycja od 6 czerwca prezentowana jest w Nadleśnictwie Złotów.
10.06.2014 | Grażyna Wolska, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Mapy ręcznie rysowane oraz te, które powstały przy użyciu najnowocześniejszych technologii, można obejrzeć na wystawie „200 lat kartografii leśnej”. Ekspozycja od 6 czerwca prezentowana jest w Nadleśnictwie Złotów.

Miejsce ekspozycji map zostało wybrane nieprzypadkowo. W Nadleśnictwie Złotów (RDLP w Pile) w 1998 r. powstała pierwsza mapa numeryczna w Lasach Państwowych. Na wystawie są prezentowane 64 mapy, czyli połowa zbiorów wchodzących w skład ekspozycji Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Wystawa „200 lat kartografii leśnej” będzie czynna do połowy lipca.

- Najstarsze przedstawione mapy związane z prowadzeniem gospodarki leśnej datowane są na początek XIX wieku – mówi Krzysztof Okła z DGLP.- Są to odręczne, pięknie kaligrafowane rysunki i – choć nie były tworzone według dzisiejszych standardów odwzorowania i nie zawsze precyzyjnie odzwierciedlały położenie prezentowanych obiektów – były użyteczne dla ówczesnych beneficjentów – dodaje.

Uwagę zwracają również informacje podane w legendach, a zapisane w pięknym staropolskim języku. Staropolszczyzna używana jest nie tylko na prezentowanych na wystawie mapach „Leśnictwa Kozienickiego” z 1810 r. czy „Leśnictwa Koronnego Warszawa” z 1818 r., ale też w wyeksponowanych tekstach ręcznie pisanych. „Opis stanu aktualnego Lasów Królewskich w Kozienicach zilustrowanych 14 do 27 stycznia 1794 r.” jest uważany za pierwszy opis urządzania lasu na terenie Polski.

Na wystawie znajdują się też współczesne mapy sporządzane metodami kartografii cyfrowej.

- Kiedy pod koniec lat 90. tworzyliśmy w Nadleśnictwie Złotów pierwszą leśną mapę numeryczną byliśmy nowatorami w Lasach Państwowych – mówił podczas otwarcia wystawy Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile, ówczesny nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów. – Na podstawie naszych doświadczeń w 1998 roku powstało zarządzenie nr 23 dyrektora generalnego LP, które zapoczątkowało wdrożenie LMN w Lasach Państwowych – wyjaśnił.

Organizatorami ekspozycji są Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i Instytut Badawczy Leśnictwa.