O polskich lasach podczas sesji ONZ

Polskie lasy były jednym z przykładów zrównoważonego zagospodarowania zasobów naturalnych podczas tegorocznej sesji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (EKG), która odbyła się w połowie kwietnia w Genewie.
21.04.2015 | Marta Gaworska, Zespół ds. Współpracy Międzynarodowej DGLP

Polskie lasy były jednym z przykładów zrównoważonego zagospodarowania zasobów naturalnych podczas tegorocznej sesji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (EKG), która odbyła się w połowie kwietnia w Genewie.

W regionie EKG (czyli państw europejskich, państw byłego ZSRR, Izraela, Kanady i Stanów Zjednoczonych) znajduje się 40 proc. powierzchni leśnej świata. Obszar ten zamieszkuje 18 proc. populacji ludzi. Nic więc dziwnego, że ocenia się efekty zrównoważonego zagospodarowania tych ważnych pod względem społecznym i gospodarczym zasobów.
Pozytywne trendy dla całego regionu to rosnąca powierzchnia, większe zasoby leśne oraz poprawa ochrony lasów. Średnia lesistość w regionie EKG wynosi obecnie prawie 41 proc., co jest o 10 proc. więcej od średniej światowej. Spadkowe tendencje zanotowano jednak w obszarze wskaźników ekonomicznych, takich jak malejący udział sektora leśno-drzewnego w PKB, gdzie w ostatniej dekadzie odnotowano spadek z 1,2 proc. do 0,8 proc.

O sytuacji w polskim leśnictwie opowiadał Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, który wziął udział w panelu dyskusyjnym o zrównoważony zagospodarowaniu ekosystemów i zasobów naturalnych.

Przykład Lasów Państwowych wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu EKG, gdyż od 20 lat osiągają dodatnie wyniki finansowe, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju terenów wiejskich oraz znacznej poprawy kondycji lasów.

Rezultatem sesji było przyjęcie dokumentu wspierającego działania na rzecz ustanowienia i przyjęcia agendy oraz celów zrównoważonego rozwoju po 2015 r., w którym państwa członkowskie EKG odnowiły zobowiązania wobec działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ze względu na ich uniwersalny charakterem, zarówno agenda jak i cele zrównoważonego rozwoju po tym roku mają mieć założenia globalne, ale ich realizacja w dużym stopniu będzie oparta na zaangażowaniu poszczególnych państw. EKG poprzez swoją pozycję i doświadczenie w promocji współpracy międzynarodowej, opracowywanie standardów, wytycznych i dobrych praktyk, będzie pełniło rolę katalizatora działań na poziomach krajowych.

Sprawami leśnym w EKG zajmuje się jedna z ośmiu komisji sektorowych (Committee on Forests and Forest Industry), w skład której od 2012 r. wchodzi także Polska.

 

Sesja EKG była kolejną okazją do prezentacji wystawy Lasów Państwowych zorganizowanej z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. Wystawa gościła w Pałacu Narodów przez cztery tygodnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród pracowników dyplomacji ONZ oraz licznych grup zwiedzających. Dyrektor Zaleski odebrał gorące podziękowania za zorganizowanie wystawy od Christiana Friis Bacha, Sekretarza Wykonawczego ONZ oraz Paoli Dedy, dyrektor i szefowej Sekcji leśno-drzewnej EKG.

- Wystawa pokazała, ile lasy wnoszą w życie człowieka, związanych zarówno z funkcjami przyrodniczymi, takimi jak puryfikacja wody, dostarczanie tlenu przez fotosyntezę ale także funkcjami produkcyjnymi poprzez dostarczanie surowca drzewnego i wiele innych produktów. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby rozpoznać, jak wiele produktów używanych na co dzień w naszych domach ma związek z lasem. Lasy muszą być zarządzane w sposób zrównoważony, bioróżnorodność wymaga ochrony, ale powinniśmy rozpoznawać także inne ich walory i funkcje, a także fakt, że stanowią one ogromną wartość dla nas, ale jeszcze większą dla przyszłych pokoleń - podsumowała Paola Deda.