Nowości wydawnicze Lasów Państwowych

Polecamy Państwu wydane przez Lasy Państwowe filmy DVD dotyczące zagadnień związanych z lasem i gospodarką leśną.
04.06.2014 | Elżbieta Trzonek, Leśne Studio Filmowe

Polecamy Państwu wydane przez Lasy Państwowe filmy DVD dotyczące zagadnień związanych z lasem i gospodarką leśną.

„Obce rośliny w lasach” - film prezentuje te gatunki roślin, które w polskich lasach zostały uznane za inwazyjne, czyli takie, których ekspansja postępuje w takim tempie i na taką skalę, że zagraża rodzimym gatunkom.  Inwazja kojarzy nam się z podbojem, atakiem, a w przyrodzie prowadzi do zaburzenia równowagi, zagraża różnorodności biologicznej i nierzadko stwarza też trudności w sferze gospodarczej.

Przemieszczanie się gatunków na nowe tereny i zajmowanie nowych siedlisk to zjawisko naturalne w przyrodzie. Pozwala to roślinom, zwierzętom czy grzybom znaleźć lepsze miejsca do egzystencji i przetrwania. Problem zaczyna się wtedy, gdy to przemieszczanie wymyka się spod kontroli. Dużą rolę w takim niekontrolowanym opanowywaniu przez gatunki nowych przestrzeni odegrał i odgrywa człowiek, przenosząc je poza ich naturalne zasięgi geograficzne. Niektóre z tych roślin, z dala od swych pierwotnych ojczyzn, osiągają na nowych stanowiskach tak spektakularny sukces życiowy, że mogą skutecznie konkurować z gatunkami miejscowymi i opanowywać ich siedliska. W filmie zaprezentowane zostały m.in. takie gatunki uznane za inwazyjne w polskich lasach, jak jesion pensylwański, czeremcha amerykańska, klon jesionolistny, dereń rozłogowy, świdośliwa Lamarcka, świdośliwa kłosowa, aronia śliwolistna, tawuła kutnerowata, nawłoć kanadyjska, niecierpek gruczołowaty, rudbekia naga.

„Zasady bezpiecznej ścinki drzew” to filmowy instruktaż o zasadach bhp przy ścince drzew leśnych. Pokazuje etapy ścinki, które mają wpływ na bezpieczeństwo, ale i na jakość pozyskanego drewna. Prezentuje techniki ścinania drzew, m.in. ścinkę drzew o średnicy mniejszej i większej od użytecznej długości prowadnicy, ścinkę drzew pochylonych w kierunku obalania, silnie pochylonych i pochylonych w kierunku przeciwnym do obalania. W filmie znaleźć można także informacje o wymaganiach stawianych osobom wykonującym prace leśne, odzieży i wyposażeniu drwala, użytkowaniu i obsłudze pilarki.

Wymienione filmy są dostępne są tutaj