Kolejne Targi Eko-Las za nami

Wystawy w hali i plenerze, pokazy terenowe maszyn i urządzeń, rozmowy, spotkania i wykłady, a także… emocje towarzyszące uczestnikom oraz kibicom, organizowanych po raz pierwszy w Polsce zawodów operatorów forwarderów.
08.09.2014 | Jerzy Drabarczyk, „Głos Lasu”

Wystawy w hali i plenerze, pokazy terenowe maszyn i urządzeń, rozmowy, spotkania i wykłady, a także… emocje towarzyszące uczestnikom oraz kibicom, organizowanych po raz pierwszy w Polsce zawodów operatorów forwarderów.

Tak w skrócie można scharakteryzować, odbywające się od 3 do 6 września w Mostkach k. Świebodzina (Nadl. Świebodzin, RDLP Zielona Góra) i wpisujące się w jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych, międzynarodowe Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las.

Organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a odbywają się pod honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Środowiska i LP. Są to jedne z największych targów branży leśnej w Europie, obok Elmii Wood w Szwecji i KWF w Niemczech.

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich:

Komatsu Comfort Ride - hydrauliczny system amortyzacji kabiny (firma Komatsu Forest, Szwecja).

Rotor Speedy 100/130 - urządzenie do usuwania pni i korzeni drzew (Eredi Ferri Romolo di Ferri Elvo & Sandra s.n.c., Włochy).

Wyciągarka leśna KRPAN 9,5 EH (Krpan;Pisek - Vitli Krpan d.o.o., Słowenia).

Pługofrez PR-H2 (Ośrodek Techniki Leśnej, Jarocin)

Harwester Ponsse Scorpion (Ponsse OYJ, Finlandia).

- Polska jest jedynym państwem europejskim, które po II wojnie światowej znacząco zwiększyło obszar terenów obsadzonych lasem. Dysponujemy tym bogactwem również za sprawą wspaniałej organizacji lasów polskich, unikalnego polityczno-gospodarczego tworu, który nie ma w takim zakresie swego odpowiednika w Unii Europejskiej. Mamy szansę uzyskać jeszcze większy odsetek terenu pokrytego dobrze utrzymanymi, wydajnymi lasami. Prezentowane tu technika i technologia mają służyć, oprócz utrzymania lasów, również pozyskiwaniu zdrowego surowca, który znajduje rozliczne zastosowaniezauważył Andrzej Byrt, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas ceremonii otwarcia.

Z kolei, Adam Wasiak, dyrektor generalny LP witając przybyłych podkreślił: - Z perspektywy 90-lecia LP widzimy jak wspaniale zmienia się leśnictwo, obserwujemy postęp naukowy i technologiczny. Ale też widzimy jak zmieniają się społeczne i gospodarcze uwarunkowania naszej pracy. W Lasach Państwowych w ostatnich latach wdrożono nowoczesne metody zarządzania, systemy informatyczne, zaawansowane techniki, rozwiązania, maszyny i urządzenia do prac leśnych. Aby właściwie to wykorzystać jakże ważną rolę pełnią targi, które są przecież platformą wymiany poglądów, myśli i spojrzenia na przyszłość.

Do tych wypowiedzi nawiązał Piotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody. Według niego wyzwania zglobalizowanego świata dotyczą również gospodarki leśnej, m.in. w aspektach związanych z rosnącą konkurencją,  ochroną środowiska naturalnego czy potrzebami w zakresie turystyki. - Oczekiwania te odnoszą się przede wszystkim do lasów publicznych zarządzanych przez LP - powiedział. 

Tegoroczna, XIV edycja targów (w Mostkach odbyły się po raz trzeci), objęła
 ponad 57 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej
, na której rozlokowało się
około 150 wystawców z dziesięciu państw europejskich. Targi przyciągnęły aż 7 500 zwiedzających.

Leśny Znak Jakości
jest przyznawany przez ORWLP w Bedoniu produktom znajdującym zastosowanie w gospodarce leśnej, które charakteryzują się wysoką jakością i przydatnością. W tym roku wyróżniono OTL w Jarocinie za separator pneumatyczno-sitowy SNS do nasion oraz pługofrez PR-H2. (wypowiedź Ryszarda Miśka, dyrektora OTL Jarocin)

Nagrody MTP Accanthus Aureus za aranżację stoiska otrzymały Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Świebodzin oraz OTL Jarocin .

Prezentowali wszystko, albo prawie wszystko, co może zaleźć zastosowanie w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym, m.in. pilarki, podkaszarki, rębaki, wciągarki, maszyny i urządzenia przydatne przy budowie dróg, wielkogabarytowe zestawy transportowe oraz zrywkowe (forwardery) i ciągniki, a także leśne „mastodonty”, czyli harwestery.

Istotną zaletą targów, dzięki temu, że odbywają się na terenie kompleksu leśnego, jest możliwość bezpośredniego zapoznania się z pracą maszyn w naturalnych warunkach. To także dobre miejsce do rozmów z producentami i sprzedawcami maszyn, a także możliwość uczestnictwa w licznych leśnych prelekcjach. W tym roku okazją do tego rodzaju spotkań był m.in. 114. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz zorganizowane po raz siódmy, Forum Leśne
z cyklu „Człowiek - Las - Drewno”.

Więcej w październikowym „Głosie Lasu".