Za nami XVII Regionalne Zawody Drwali

Ponad dwudziestu drwali, pracujących na co dzień w Zakładach Usług Leśnych na terenie nadleśnictw zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, wzięło udział w Regionalnych Zawodach Drwali. Tegoroczna impreza odbyła się na terenie Nadleśnictwa Brzozów.
29.08.2023 | Małgorzata Kaczorowska

Ponad dwudziestu drwali, pracujących na co dzień w Zakładach Usług Leśnych na terenie nadleśnictw zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, wzięło udział w Regionalnych Zawodach Drwali. Tegoroczna impreza odbyła się na terenie Nadleśnictwa Brzozów.

Drwale rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach. Flagowa dyscyplina - ścinka drzew, odbyła się na terenie leśnictwa Wola Krecowska, natomiast pozostałe: okrzesywanie, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód i dokładność przerzynki miały miejsce na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ta część zawodów była otwarta dla publiczności. Kibice mieli okazję podziwiać zręczność drwali oraz precyzję, z jaką posługiwali się pilarką.

- Warsztaty dla drwali, organizowane w formie zawodów, mają na celu przede wszystkim podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, a także promowanie bezpiecznych metod pracy – przypomniał Bartłomiej Peret, przewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie – Stąd na naszych spotkaniach tak mocny akcent kładziemy na respektowanie zasad bezpiecznej i ergonomicznej pracy.

Jak trudna jest praca pilarza, wiedzą sami zawodnicy, którzy, pracując przecież na co dzień przy ścince drewna, mieli podczas zawodów niemałą tremę. Wymagania w poszczególnych konkurencjach są wysokie: brano pod uwagę czas wykonania zadania oraz jego dokładność, a sędziowie bardzo skrupulatnie oceniali zawodników. Liczba uzyskanych punktów w poszczególnych konkurencjach może być także obniżona z uwagi na nieprawidłową postawę czy technikę ścinki. O trudności zawodów niech świadczy fakt, że w siedemnastoletniej historii nie było zawodnika, który zdobyłby maksymalną liczbę punktów!

Zwycięzcą tegorocznych Regionalnych Zawodów Drwali został Tomasz Bilski, wielokrotny zwycięzca różnych zawodów, w tym mistrzostw Polski, wykonujący usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Drugie miejsce zajął Stanisław Olejko, pracujący dla Nadleśnictwa Brzozów. Na trzecim miejscu uplasował się Adam Turek, wykonujący prace leśne dla Nadleśnictwa Dukla.

- Zawód drwala to nie przelewki. Pilarze muszą cechować się precyzją i opanowaniem, a także mieć wiedzę na temat drewna i jego cech technicznych, bo to ma kluczowe znaczenie przy ścince. Dlatego tak niewiele osób garnie się do tego fachu –  nadmienił Zenon Szkamruk, sędzia główny zawodów.

- Wydaje się, że coraz mniej osób zna i docenia zawód drwala – podkreślił Paweł Biernacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów - A przecież to między innymi dzięki ciężkiej i niebezpiecznej pracy drwali w naszych domach może zagościć drewno - surowiec, o tak wielu zastosowaniach.

Dzięki hojności sponsorów każdy z uczestników otrzymał cenne nagrody oraz certyfikaty uczestnictwa w warsztatach sygnowane przez Państwową Inspekcję Pracy, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Krośnie

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Ścinka drzew – Ryszard Staroń, Nadleśnictwo Sieniawa

Okrzesywanie – Ryszard Staroń, Nadleśnictwo Sieniawa

Przygotowanie pilarki do pracy – Tomasz Bilski, Nadleśnictwo Rymanów

Złożona przerzynka kłód - Tomasz Bilski, Nadleśnictwo Rymanów

Dokładność przerzynki – Jakub Kowalski, Nadleśnictwo Komańcza

Najlepszy zawodnik pracujący pilarką Husqvarna – Adam Turek, Nadleśnictwo Dukla

Najstarszy zawodnik zawodów – Stanisław Olejko, Nadleśnictwo Brzozów

Organizatorami tegorocznych Regionalnych Zawodów Drwali byli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie,  Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Krośnie oraz Nadleśnictwo Brzozów.

Bardzo dziękujemy sponsorom tegorocznej edycji zawodów:

Cellfast, Stihl, Husqvarna Poland, Santech Las i Ogród, Ampere Polska, Remet CNC Technology, Milwaukee Polska, Diam-Pol sp. zoo Rzeszów; Grzyb Tartak- Józefów, Santech Las i Ogród, Zakład Obsługi Leśnictwa w Tarnobrzegu, Tagart, Zakład Usług Leśnych – Robert Piętowski, Donum Corde – Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej  Budy Głogowskie, Leszek Kochanowicz – Utrzymanie Dróg i Autostrad, Drewger Jasienica Rosielna, El-Bud Sanok, Drew Pol Nozdrzec,  Drewkot Krzywe, Drewnopol Sanok, Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.