Wykorzystanie nowoczesnych technologii do szacowania biomasy

Ponad 100 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji na temat szacowania i modelowania biomasy w lasach.
06.11.2014 | Tomasz Zarakowski, Przemysław Rachwał, RDLP w Szczecinie

Ponad 100 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji na temat szacowania i modelowania biomasy w lasach.

Podczas dwudniowego kongresu, który odbył się w Pogorzelicy na terenie Nadleśnictwa Gryfice, uczestnicy rozmawiali na temat najnowszych technologii wykorzystywanych do szacowania i modelowania biomasy drzew i drzewostanów.
Pierwszego dnia uczestnicy mogli wysłuchać aż 11 prelegentów z Polski i Niemiec, którzy reprezentowali takie instytucje jak: Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde, Landesforst Mecklenburg-Vorpommern, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Mówcy prezentowali możliwości metod teledetekcyjnych - naziemny i lotniczy skaning laserowy, zdjęcia lotnicze, zdjęcia hemisferyczne oraz obrazy satelitarne o różnej rozdzielczości - pod kątem ich przydatności do określania biomasy w lesie.

Przedstawione zostały również perspektywy udostępnienia danych o lasach, w tym informacji o biomasie z wykorzystaniem Banku Danych o Lasach, osobom, które nie są pracownikami LP ani żadnej instytucji naukowej.

Na zakończenie sesji referatowej omówiono możliwość wykorzystania systemów monitoringu środowiska na przykładzie projektu „Utworzenie dla obszaru Sudetów i Beskidu Zachodniego leśnego systemu informacyjnego w zakresie monitoringu i oceny stanu lasów”.

W drugim dniu konferencji można było zapoznać się z ofertami firm specjalizujących się w dostawach sprzętu teledetekcyjnego, technologii pomiarowych mobilnego i naziemnego skanowania oraz najnowszego oprogramowania do tych urządzeń.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i patronatem medialnym „Głosu Lasu”. Spotkanie odbyło się w ramach jubileuszu 90-lecia LP, jego organizatorami byli:

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie,
  • Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • Krajowe Centrum Kompetencji Leśnych Eberswalde (LFE Niemcy),
  • Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinie.