Wielki pożar w rajgrodzkich lasach

10 czerwca 2013 roku około godziny 11.30 doszło do pożaru w Leśnictwie Przejma. Pożar objął około 2,5 ha lasu w różnych klasach wieku (uprawa, młodnik, drągowina).
11.06.2013 | Łukasz Zaniewski, Nadleśnictwo Rajgród

10 czerwca 2013 roku około godziny 11.30 doszło do pożaru w Leśnictwie Przejma. Pożar objął około 2,5 ha lasu w różnych klasach wieku (uprawa, młodnik, drągowina).

Kilkadziesiąt metrów od miejsca pożaru ulokowany był obóz, na którym wypoczywało 15 turystów. Szybkie rozprzestrzenianie się ognia odcięło biwakowiczom drogę ucieczki. Zaskoczeni sytuacją turyści próbowali ugasić pożar przy użyciu piasku i gałęzi. Dwóch obozowiczów uległo poparzeniu.

Podczas akcji ratunkowej zauważono dziwnie zachowującego się mężczyznę, który był zawsze pierwszy przy każdym nowym ognisku pożaru a w pewnym momencie oddalił się. Był to podpalacz. Policja schwytała go z pomocą psa tropiącego.

Na szczęście to tylko ćwiczenia! Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz powiatowy i gminny zespół zarządzania kryzysowego zorganizowali na terenie Nadleśnictwa Rajgród ćwiczenia „dowódczo-sztabowe z epizodem praktycznym gaszenia pożaru na dużych obszarach leśnych”. W ćwiczeniach brało udział 14 lekkich i ciężkich wozów strażackich Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu grajewskiego. W akcję zaangażowana była policja, która miała za zadanie zabezpieczanie tras dojazdu oraz ujęcie podpalacza. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe zajęło się poszkodowanymi biwakowiczami.

Zadaniem pracowników nadleśnictwa uczestniczących w akcji była lokalizacja, określenie rozmiaru pożaru przy użyciu GPS i rozpoczęcie działań własnym samochodem patrolowo-gaśniczym, doprowadzenie straży pożarnej, zorganizowanie ciągnika z pługiem leśnym do oborania pożarzyska, współorganizacja całej akcji ratunkowej, a po jej zakończeniu dozorowanie miejsca katastrofy.

Manewry miały na celu doskonalenie koordynacji działań służb publicznych na wypadek pożaru terenów leśnych połączonych z bezpośrednim zagrożeniem życia ludzkiego.