Szpilki w Sękocinie

W dniach 24 – 25 października siedzibę Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym przejęły we władanie kobiety. Tam właśnie odbyła się 4. Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia Kobiet Lasu. Panie spotkały się pod hasłem „Kobiety w lesie - kapitalnie”.
28.10.2013 | Bogumiła Grabowska, „Głos Lasu”

W dniach 24 – 25 października siedzibę Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym przejęły we władanie kobiety. Tam właśnie odbyła się 4. Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia Kobiet Lasu. Panie spotkały się pod hasłem „Kobiety w lesie - kapitalnie”.

Pań co roku w gronie pracowników Lasów Państwowych jest coraz więcej. Obecnie stanowią około 25 proc. zatrudnionych. Jak podkreślały zabierające głos w dyskusji leśniczki, kobieta leśniczy nie budzi już takich emocji, jak kilkanaście lat temu.

Przybywa również kobiet na stanowiskach kierowniczych. W tym roku na przykład zostały nominowane na stanowisko nadleśniczego Małgorzata Błyskun (Nadleśnictwo Wipsowo) i Anna Krzyżanowska (Nadleśnictwo Iława). Panie nadleśnicze opowiadały zebranym koleżankom o tym, jak wyglądała ich droga zawodowa.

- My nie chcemy być traktowane inaczej - zapewniała Anna Krzyżanowska. Trzeba wiedzieć co chcemy osiągnąć, zechcieć to osiągnąć i pamiętać o pokorze, bo w lesie to bardzo ważne.

- Pamiętajmy o tym, że szczęściu trzeba w życiu chociaż trochę pomagać – podkreślała Małgorzata Błyskun.

Męski pierwiastek w pierwszym dniu konferencji wnieśli Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych, oraz Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Dyrektor CILP mówił o promocji LP i ich wizerunku. W ostatnich miesiącach ważnym elementem wizerunkowym LP były właśnie kobiety. Panie zauważono w październikowym wydaniu miesięcznika „Zwierciadło” i w jednym z wrześniowych wydań programu „Pytanie na śniadanie”.

Mariusz Turczyk przypomniał o zbliżającym się jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. Z tej okazji, zarówno kierownictwo LP, jak i członkinie SKL chcieliby podkreślić rolę kobiet w lasach na przestrzeni 90 lat.

Na koniec pierwszego dnia konferencji dyrektor Adam Wasiak  przedstawił nową strategię kadrową LP. W strategię tą doskonale może się wpisać mentoring, czyli nowy model przywództwa. Opiera się na partnerskich relacjach pomiędzy mistrzem (mentorem, kierownikiem), a uczniem (pracownikiem) i jest nastawiony na rozwijanie potencjału ucznia i dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

- Warto pamiętać, że tak naprawdę przez całe życie jesteśmy mentorkami, powinnyśmy o tym pamiętać i w siebie inwestować - mówiła Agnieszka Bilińska z fundacji Vital Voices Polska.

Przewodnicząca SKL Izabela Pigan przedstawiła plany stowarzyszenia na następny rok.

- Konieczne jest rozwiązanie kwestii urlopów macierzyńskich i pracy na pół etatu w Służbie Leśnej - wyliczała. Chciałybyśmy też zorganizować turniej strzelecki dla pań, kursy drwali, które dałyby paniom uprawnienia instruktorskie oraz prawa sędziowskie w zawodach.

Drugiego dnia panie wysłuchały wykładu o ograniczeniach szans rozwoju kapitału ludzkiego w leśnictwie, odnoszącego się do kwestii związanych z kobietami, w tym rekrutacji, awansów i dyskryminacji (dr hab. Wiesława Nowacka z Wydziału Leśnego SGGW oraz dr Ewa Lisowska z SGH).

Konferencje zamknęły ćwiczenia relaksacyjne na nietypowej ścieżce zdrowia.

***

Stowarzyszenie Kobiet Lasu założono 4 lipca 2009 r. w Katowicach. Główny cel organizacji to integrowanie kobiet - leśniczek, pracujących w Lasach Państwowych, jak i tych poza nimi, zwiększenie ich aktywności zawodowej, przełamywanie stereotypów płciowych. Ważnym elementem działalności jest upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz promowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, rodzinnym i prywatnym.