Sezon na grzyby czas bezpiecznie zacząć!

Jest już dostępna najnowsza ulotka „Bezpieczne grzybobranie”. Folder powstał we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.
05.08.2014 | CILP

Jest już dostępna najnowsza ulotka „Bezpieczne grzybobranie”. Folder powstał we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Broszura jest dwustronna. Po jednej, czerwonej stronie, przedstawiono trujące gatunki grzybów. Po drugiej, zielonej, opisane są grzyby jadalne, ale te najczęściej mylone z ich niebezpiecznymi odpowiednikami.

Plik produkcyjny tej oraz innych publikacji jest dostępny w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.

Dodatkowo w ulotce zamieszczono podstawowe porady na temat zbierania grzybów. Autorzy folderu, na przykład radzą, aby nie rozpoznawać grzybów po ich gorzkim smaku. Paradoksalnie te śmiertelnie trujące przeważnie mają przyjemny słodkawy smak. Warto także wiedzieć jak prawidłowo wyciągać grzyby z podłoża.

W ciągu 20 lat, jak wynika ze statystyk sanepidu, grzybami zatruło się ponad 4 tys. osób, w tym 219 śmiertelnie. Od lat niechlubny prym wiedzie muchomor sromotnikowy. W 2012 r. aż 30 osób zatruło się tym grzybem. Najczęściej muchomor ten bywa mylony z jadalnymi zielonymi gatunkami gołąbków. Poza tym dużo zatruć odnotowano po zjedzeniu krowiaka podwiniętego, czyli tzw. olszówki. Ponad 700 osób odczuwało dolegliwości po spożyciu tego grzyba, a 8 osób zmarło. Nadal w wielu regionach kraju grzyb ten jest traktowany jako „bezpieczny” i jadalny.

Co ciekawe, najwięcej zatruć odnotowano w województwie podkarpackim (202), ale najwięcej śmiertelnych przypadków, aż 17, w województwie lubelskim.

Zapytania dotyczące wykorzystania pliku ulotki prosimy kierować do Magdaleny Krzyżosiak (magdalena.krzyzosiak@cilp.lasy.gov.pl).