Rośnie mały orlik z Puszczy Knyszyńskiej

W gnieździe w Puszczy Knyszyńskiej na początku czerwca wykluł się orlik krzykliwy. To, jak rośnie i się zmienia, może zobaczyć każdy, dzięki zainstalowanej przy gnieździe kamerze.
10.07.2013 | Opracowała Maria Nowicka-Szpakowicz na podstawie materiałów FPP Consulting

W gnieździe w Puszczy Knyszyńskiej na początku czerwca wykluł się orlik krzykliwy. To, jak rośnie i się zmienia, może zobaczyć każdy, dzięki zainstalowanej przy gnieździe kamerze.

W tym roku orliki pojawiły się w połowie kwietnia. Choć śnieg zalegał na dnie lasu, od razu zaczęły umacniać swoje gniazdo, przygotowując je do wychowywania kolejnego potomka. Pewnego dnia samica zniosła jajo, które wysiadywała ponad sześć tygodni. W tym czasie jej partner przynosił różne smakołyki - myszy, ryjówki norniki i płazy itp.

Maluch przyszedł na świat w nocy z 10 na 11 czerwca. Gdy słońce wzeszło i w lesie rozjaśniało, w gnieździe można już było wypatrzyć małe, niezdarne jeszcze pisklę. Mimo tej niezdarności puchatemu malcowi nie brak energii do wzmacniania sił dzięki pokarmowi przynoszonemu przez orlikowego tatę. Do jesieni orlik wyrośnie na pełnego sił ptaka, który bez problemu pokona 9 tysięcy kilometrów drogi na zimowisko w Afryce…

Filmy z orlikowego gniazda można oglądać na stronie  projektu pod adresem www.orlikkrzykliwy.pl.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Obserwacja gniazda orlików prowadzona jest w ramach zadania „Ewaluacja siedlisk, ekologii żerowania oraz typów gospodarowania przyjaznych orlikowi na poziomie krajobrazu”. Jest to część projektu Life + „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura2000”. Koordynuje go RDLP w Białymstoku, a za zadanie związane z obserwacją gniazda orlików odpowiada FPP Consulting – jeden z partnerów projektu.