Rolniczy Festiwal Nauki po raz jedenasty

W warszawskiej Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego odbywa się w czwartek i piątek XI Rolniczy Festiwal Nauki.
17.10.2014 | Paweł Grądzki

W warszawskiej Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego odbywa się w czwartek i piątek XI Rolniczy Festiwal Nauki.

Uczestnicy konferencji debatowali na tematy dotyczące edukacyjnych i kulturalnych przemian wsi w okresie transformacji.  Ze swoimi referatami wystąpili: Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, na temat przemian w kształceniu zawodowym i ogólnym na wsi w ostatnim 25-leciu, prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN o wpływie przemian gospodarczych na procesy społecznościowe i kulturowe na wsi, dr Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii UAM, która mówiła o praktykowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dr Justyna Górska-Streicher, kierownik Działu Kultury Wsi Muzeum Wsi Radomskiej, która omówiła współczesne zainteresowanie kulturą wsi na przykładzie nagrody im. Oskara Kolberga oraz prof. dr hab. Leon Dyczewski z Katedry Socjologii Kultury Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL, który poświęcił swoje wystąpienie religijności w zmienionym kontekście wsi polskiej.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu  było otwarcie wystawy poświęconej Adamowi Loretowi, pierwszemu dyrektorowi Lasów Państwowych oraz osłonięcie jego popiersia w Galerii Meritorum Agriculture.  Osiągnięcia Loreta w rozwoju polskiego leśnictwa  przybliżył uczestnikom zastępca dyrektora generalnego LP ds. ekonomicznych Krzysztof Janeczko. 

Przez cały czas trwania konferencji odbywał się kiermasz książek o tematyce rolniczej i pokrewnych naukach.