Pożarnicy o nadchodzących wyzwaniach

O najważniejszych problemach dotyczących ochrony pożarowej w lasach rozmawiali pod koniec marca na naradzie w Sękocinie Starym pożarnicy z regionalnych dyrekcji LP i naukowcy z IBL.
03.04.2014 | Jerzy Drabarczyk, CILP

O najważniejszych problemach dotyczących ochrony pożarowej w lasach rozmawiali pod koniec marca na naradzie w Sękocinie Starym pożarnicy z regionalnych dyrekcji LP i naukowcy z IBL.

W 2018 r. wygasa ważność pozwolenia na wykorzystywanie częstotliwości radiowych przez służy pożarnicze LP. Jednocześnie coraz bardziej starzeje się sprzęt wykorzystywanej przez te służby. - Sieć komórkowa nie załatwia sprawy. Potrzeba innego podejścia, rozwiązania systemowego, np. sprzężenia sieci wykorzystywanej przez służby pożarnicze LP z siecią łączności Straży Leśnej i Straży Pożarnej - przekonywała prowadząca naradę Aldona Perlińska, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów DGLP.

W 2013 r. z ogólnej liczby 4560 pożarów leśnych, 1682 pożary powstały na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Liczba ta jest o połowę mniejsza w porównaniu z rokiem poprzednim. Przeciętna powierzchnia jednego pożaru w LP w ub. roku wyniosła 0,15 ha.

Na temat funkcjonalności sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej mówił Mirosław Kwiatkowski z Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL. Poinformował, że zebrane zostaną informacje od pracowników LP dotyczące ich oczekiwań wobec łączności radiotelefonicznej.

W myśl obowiązującego od 5 lipca ubiegłego roku porozumienia pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Środowiska w sprawie warunków użytkowania lasów na potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa stworzona została możliwość ustalania tzw. alarmowego stopnia zagrożenia pożarowego lasów. Chodzi tu zagrożenie występujące na terenach użytkowanych przez wojsko do ćwiczeń w różnych porach. Odpowiednią metodykę postępowania powinien przygotować Instytut Badawczy Leśnictwa.

Od 2014 r. funkcjonuje w SILP nowy, zgodny z unijnymi wytycznymi, słownik przyczyn powstania pożarów lasu. - Ze względu na skutki pożarów lasu przenoszące się poza granice krajów, w których powstają oraz różnorodność narodowych systemów klasyfikacji potrzebne było ogólnoeuropejskie podejście do analizy przyczyn powstawania pożarów lasu - wyjaśniał Józef Piwnicki z SPOPL IBL. Dodał, że poprzedni katalog wyszczególniał 13 przyczyn. Obecny podział rozróżnia 6 kategorii, 8 grup i 30 klas.

Trwają prace nad zmianą dwóch rozporządzeń związanych z ochroną przeciwpożarową obszarów leśnych - Ministra Środowiska a także Ministra Infrastruktury i Rozwoju. W pierwszym dotyczącym szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów planuje się m. in. wprowadzić nową metodę oznaczania stopnia zagrożenia pożarowego w lasach opracowaną przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Drugie z rozporządzeń wydłuża - z 1 roku do 3 lat - okres dostosowywania dotychczasowych pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych do nowych wymagań. O projektach tych zmian mówił Mieczysław Siemakowicz z Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody MŚ.

Kolejne wątki dyskusji dotyczyły m.in. utrzymania sieci 132 meteorologicznych punktów pomiarowych, a także kwestii tzw. scenariuszy szkoleń pracowników obsługujących leśne samochody patrolowo-gaśnicze czy również pełnomocników nadleśniczych organizujących akcje gaśnicze. Na koniec poruszono też kwestię opłacalności wykorzystywania sprzętu lotniczego w ochronie przeciwpożarowej lasu.