O biomasie leśnej w międzynarodowym gronie

W dniach 7-9 października 2013 r. w Mierzęcinie koło Dobiegniewa odbyła się międzynarodowa konferencja na temat biomasy leśnej (Forest Biomass Conference). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 17 krajów.
15.10.2013 | Tekst: Jolanta Węgiel, Wydzial Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; zdjęcie: Sławomir Sułkowski

W dniach 7-9 października 2013 r. w Mierzęcinie koło Dobiegniewa odbyła się międzynarodowa konferencja na temat biomasy leśnej (Forest Biomass Conference). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 17 krajów.

Konferencję zorganizowano pod auspicjami dwóch największych organizacji leśnych na świecie: EFI (European Forest Institute – Europejski Instytut Leśny) oraz IUFRO (International Union of Forest Research Organizations - Międzynarodowa Unia Leśnych Organizacji Badawczych). Głównym organizatorem konferencji był Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a jednym ze współorganizatorów Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Spotkanie odbyło się w ramach polsko-niemieckiego projektu unijnego Forseen POMERANIA, w którym polskimi partnerami są: Nadleśnictwo Drawno, RDLP w Szczecinie i UP w Poznaniu, a partnerem wiodącym jest Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde (LFE). Badania prowadzone w ramach tego projektu dotyczą szacowania biomasy w lasach, z zastosowaniem różnych metod teledetekcyjnych.

Konferencja obejmowała wiele tematów związanych z biomasą leśną. Dyskutowano na temat czynników wpływających na produkcję biomasy (klimat, warunki siedliskowe, prowadzone zabiegi hodowlane), metod szacowania jej zasobów w lasach (pomiary naziemne, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, skaning laserowy i inne), modelowania wzrostu drzew i drzewostanów.

Mówiono również o produkcji biomasy drzewnej na plantacjach, o technikach pozyskania biomasy, wykorzystaniu biomasy leśnej na cele energetyczne, akumulacji dwutlenku węgla, aspektach ekologicznych, ekonomicznych i uwarunkowaniach politycznych produkcji biomasy w lasach.

W konferencji uczestniczyło 80 osób z 17 krajów świata, reprezentujących pięć kontynentów. Najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy z Europy, ale byli też obecni przedstawiciele tak egzotycznych państw jak: Mauritius, Madagaskar, Kenia, Indie, Brazylia czy Chile.

W trakcie obrad wygłoszono 45 referatów i zaprezentowano 11 posterów. Poza wystąpieniami zgłoszonymi przez uczestników było to pięć referatów wiodących, wygłoszonych przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Byli to: prof. Antti Asikainen (Finlandia), prof. Daniel B. Botkin (USA), prof. Jean-Marc Guehl (Francja), prof. Marco Marchetti (Włochy) oraz prof. Jacek Oleksyn (Polska).

Ewa Lewoczka (Wspólny Sekretariat Techniczny, Schwerin) przedstawiłs program INTERREG IV A, dr Jens Schröder (Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde - LFE) omówił projekt Forseen POMERANIA, rektor Jan Pikul (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) zaprezentował swoją uczelnię, a Witold Koss - dyrektor RDLP w Szczecinie, scharakteryzował lasy swojego regionu. Konferencji przewodniczył prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, przedstawiciel EFI i IUFRO.

W trzecim dniu konferencji odbyła się sesja terenowa w Puszczy Bukowej, którą zorganizowało Nadleśnictwo Gryfino. Bardzo ciekawy program przygotował i przedstawił nadleśniczy Robert Wójcik. Uczestnicy zapoznali się z prowadzoną na tym obszarze gospodarką leśną, ochroną przyrody i edukacją. W programie było także zwiedzanie Arboretum w Glinnej oraz rezerwatu „Krzywy las”.

Dodatkowe informacje:

http://www.up.poznan.pl/forestbiomass/