Nowa izba edukacyjna w Puszczy Kurpiowskiej

25. października na terenie Nadleśnictwa Nowogród otwarto Leśną Izbę Edukacyjną imienia Władysława Rynkiewicza ps. „Ren”.
29.10.2013 | Bernard Kłak, zdjęcia: Waldemar Witkiewicz, Nadleśnictwo Nowogród

25. października na terenie Nadleśnictwa Nowogród otwarto Leśną Izbę Edukacyjną imienia Władysława Rynkiewicza ps. „Ren”.

Sygnał powitania odegrał zespół „Galindowych Rogów” z Nadleśnictwa Maskulińskie. Po przedstawieniu działalności nadleśnictwa, przybliżono zebranym postać patrona izby Władysława Rynkiewicza, który kierował Nadleśnictwem Nowogród w latach 1956 - 1983. Potem młodzież z gimnazjum w Zbójnej zaprezentowała gwarę kurpiowską, a występ „Galindowych Rogów” przybliżył historię i tradycję łowiecką.

Następnie dyrektor RDLP w Białymstoku Ryszard Ziemblicki i wojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski odsłonili tablicę poświęconą patronowi i dokonali uroczystego otwarcia izby edukacyjnej. Wśród gości obecni byli również starostowie: łomżyński i kolneński oraz włodarze gmin, na terenie których znajdują się lasy Nadleśnictwa Nowogród.

Udostępniona wszystkim odwiedzającym teren Nadleśnictwa Nowogród izba mieści się w budynku oddalonym od siedziby nadleśnictwa około 200 m. Można w niej zapoznać się z florą i fauną Puszczy Kurpiowskiej, usłyszeć nagrane głosy zwierząt, obejrzeć makiety drzew i zwierząt.

Izba uzupełnia istniejącą od 2011 roku ścieżkę edukacyjną „Puszcza Kurpiowska”, która ma swój początek przy budynku Nadleśnictwa i przebiega kilometrową pętlą po okolicznym lesie. Można z niej korzystać codziennie. Aby zwiedzić Izbę, należy umówić się wcześniej z pracownikami Nadleśnictwa (tel. 86 217 55 83 w godz. 7.30 – 15.30, codziennie, od poniedziałku do piątku).

***

Patron izby w Nowogrodzie, nadleśniczy Władysław Rynkiewicz kierował nadleśnictwem w latach 1956–1983. To on już na początku lat 80-tych XX wieku myślał o stworzeniu obiektu, poświęconego historii leśnictwa ziemi kurpiowskiej, lecz jego tragiczna śmierć w 1983 roku oddaliła realizację tych planów na wiele lat.

Przyjaciel Kurpi, całym sercem był oddany Puszczy Kurpiowskiej. Wielki społecznik, zasłużony dla ziemi łomżyńskiej i ostrołęckiej, żołnierz AK, w latach 1943-1946 adiutant a następnie I zastępca Komendanta AK Obwodu Grodzieńskiego. Odznaczony m.in.:  Krzyżem Virtuti Militari V Klasy, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.