Nadleśnictwo Krynki w Panteonie Polskiej Ekologii

Nagrodę „Panteon Polskiej Ekologii” za projekt: „Życie jest dobre, las jest dobry do życia” odebrał nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Waldemar P. Sieradzki wraz z współpracownikami podczas Targów POLEKO w Poznaniu.
29.10.2014 | Robert Konował, Nadleśnictwo Krynki

Nagrodę „Panteon Polskiej Ekologii” za projekt: „Życie jest dobre, las jest dobry do życia” odebrał nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Waldemar P. Sieradzki wraz z współpracownikami podczas Targów POLEKO w Poznaniu.

Nagroda jest uhonorowaniem Nadleśnictwa Krynki za postawę proekologiczną oraz zaangażowanie w ochronę środowiska. Nadleśnictwo od wielu lat realizuje przedsięwzięcia mające na celu stworzenie zintegrowanego systemu ochrony i kształtowania naturalnego środowiska. Realizowane projekty są wzorem dla innych, łączą aspekty: ekonomiczne, ekologiczne i społeczne.

Działania w ramach poszczególnych przedsięwzięciach między innymi przedstawiały standardy:

  • ekonomiczne: promocja drewna, nowoczesne technologie grzewcze, hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków, wykorzystanie energii słonecznej.
  • czynnej ochrony gatunkowej zwierząt i roślin: reintrodukcja formy nadrzewnej sokoła wędrownego, utworzenie Ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków i drobnych ssaków „Przytulisko”, ochrona cietrzewia, rysia, wilka oraz żubra i innych cennych gatunków, monitoring i informowanie społeczeństwa o stanie zasobów przyrodniczych.
  • promocji wartości kulturowych: Wierszalin – kult Proroka Eliasza, „Święty Gaj”, restytucja starych cmentarzysk.
  • zarządzaniu edukacją przyrodniczo-leśną i turystyką: „Silvarium” , „Szlak Ekumeniczny”, szlak „Dziobem i Pazurem”.
  • współpracy z organizacjami ekologicznymi, naukowcami, badaczami: PTOP, Towarzystwo Ochrony Siedlisk „PROHABITAT”, WFOŚiGW w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, SGGW w Warszawie.

Przedsięwzięcia te w ocenie kapituły pełnią istotną rolę w kształtowaniu zasobów leśnych i przyrodniczych, wpływając jednocześnie korzystnie na obszary poza leśne, z drugiej zaś stanowić mogą godny naśladowania przykład nowoczesnego, kompleksowego i ekologicznego oddziaływania na otaczające nas środowisko.