Na prastarej Piastów ziemi… Jubileuszowy Rajd Leśników

11 sierpnia blisko półtora tysiąca leśników z rodzinami, gości rajdowych i sympatyków leśnych wędrówek pożegnało Wrocław. Zakończył się tam ]Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Rajd Leśników. Trasy rajdowe: piesze, kajakowe, motocyklowe i autokarowe leśnicy przemierzali, zgodnie z hasłem rajdu, „Na prastarej Piastów ziemi, wśród wulkanów, zamków, kniei” Dolnego Śląska.
12.08.2013 | tekst i zdjęcia Jarosław Szałata

11 sierpnia blisko półtora tysiąca leśników z rodzinami, gości rajdowych i sympatyków leśnych wędrówek pożegnało Wrocław. Zakończył się tam ]Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Rajd Leśników. Trasy rajdowe: piesze, kajakowe, motocyklowe i autokarowe leśnicy przemierzali, zgodnie z hasłem rajdu, „Na prastarej Piastów ziemi, wśród wulkanów, zamków, kniei” Dolnego Śląska.

Rajd organizował, jak co roku, Związek Leśników Polskich w RP, z ogromną pomocą dolnośląskich leśników. Po raz pierwszy w historii rajdów praktycznie wszyscy, bo ponad 1200 osób, zakwaterowani byli w jednej bazie, znajdującej się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu.

Noclegi w wojskowych namiotach, wieloosobowych salach żołnierskich, spanie na piętrowych łóżkach i wyczekiwanie w kolejce do stołówki z tacą oznaczoną logo SOW (Śląski Okręg Wojskowy) należały do atrakcji rajdu. Wejścia na teren wojskowy były chronione przez ochronę z „kałasznikowem” na plecach.

Bardzo sprawnie działała Straż Leśna, która czuwała przez cały czas, w dzień i w nocy, nad bezpieczeństwem uczestników oraz ruchem pojazdów.

Każda ze stu dziesięciu drużyn rajdowych jeden dzień spędziła na wybranej, rajdowej trasie. Wytyczono ich blisko 30 pośród lasów i zabytków RDLP Wrocław. Była okazja wspinać się na szczyty górskie, zajrzeć do jaskini, sztolni i kopalni złota, pływać kajakiem i pontonem, wędrować przez bory i lasy łęgowe, rwać z kopyta bryczką i poczuć wiatr we włosach na trasie motocyklowej.

Trasy były wyjątkowo atrakcyjne. Dolny Śląsk zauroczył każdego bogactwem przyrody, ogromem zabytków i pereł architektury, na przykład barokowego malarstwa. Wielu leśników zachwyciło opactwo cysterskie w Lubiążu pod Wrocławiem – trzy razy większa niż Wawel, bardziej efektowna od Malborka największa  budowla sakralna w Polsce, a w Europie ustępująca tylko hiszpańskiemu Eskurialowi. Dachy tego obiektu mają powierzchnię porównywalną do trzech stadionów piłkarskich! Ta  mało znana perła barokowej architektury europejskiej, jedyny tej klasy zabytek w Polsce, była na trasie m.in. Rady Krajowej ZLP.

Drugi dzień rajdowy przeznaczony był na poznanie piastowskiego Wrocławia i jego licznych atrakcji. Rynek, ratusz, słynna Panorama Racławicka, ogrody, muzea i Ostrów Tumski, gdzie ze szczytu jednej z wież można podziwiać piękną panoramę Wrocławia.

Zmęczeni miejską wędrówką mogli podziwiać piastowskie miasto z pokładu licznych statków kursujących po Odrze.

Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na finale w sobotę. Wszystkich leśników, ich rodziny i sympatyków oraz gości rajdowych, wśród których był m.in. Rafał Zarycz, doradca ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, powitali: przewodniczący ZLP w RP Bronisław Sasin (na zdjęciu niżej), dyrektor RDLP we Wrocławiu Grzegorz Pietruńko oraz Zbigniew Czeryba, komandor rajdu.

Znaczenie integracji wewnątrz środowiska leśników i potrzebę ukazywania efektów naszej pracy społeczeństwu  podkreślał  w swoim wystąpieniu dyrektor Grzegorz Pietruńko oraz krajowy duszpasterz leśników ks. bp Edward Janiak podczas mszy w intencji leśników. Została ona odprawiona w sobotnie przedpołudnie we wrocławskim kościele pw. św. Maurycego.

Finał imprezy zgromadził przed sceną ponad 1500 osób. Rozgrywane były rozmaite konkursy, m.in. wybór miss i mistera rajdu. Był też konkurs przeciągania liny, na piosenkę rajdową , najciekawszy totem  oraz konkurs wbijania gwoździ, gdzie sił próbowały także leśniczki.

Prawdziwym „gwoździem” imprezy okazał się występ kabaretu Neo-nówka. Zabawa trwała do późnych godzin.

Kolejny, XXVI Ogólnopolski Rajd Leśników odbędzie się w przyszłym roku w okolicach Gdańska. Za to w 2015 roku rajdowicze odwiedzą tereny RDLP Warszawa.