Liderzy polityki leśnej zwiedzali Puszczę Białowieską

Członkowie Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach poznawali specyfikę zagospodarowania i zarządzania lasami Puszczy Białowieskiej.
17.06.2013 | Maria Nowicka-Szpakowicz, RDLP w Białymstoku, zdjęcia: Wojciech Mędrzak

Członkowie Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach poznawali specyfikę zagospodarowania i zarządzania lasami Puszczy Białowieskiej.

W ubiegłym tygodniu (10-14 czerwca) obradował w Warszawie Międzyrządowy Komitet Negocjacyjny ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach. Celem obrad było sfinalizowanie negocjacji i stworzenie całego tekstu konwencji – Porozumienia o Lasach Europy. Aby ten cel osiągnąć, komitet będzie jednak musiał odbyć kolejne spotkanie, tym razem w Szwajcarii.

 

Po zakończeniu warszawskiego etapu obrad, ponad dwudziestu członków komitetu z jedenastu krajów spędziło dwa dni w Puszczy Białowieskiej, starając się poznać jak najwięcej zagadnień związanych z leśnictwem i ochroną przyrody oraz historią i kulturą tych terenów.

Gości powitał dyrektor RDLP w Białymstoku, Ryszard Ziemblicki, a tematykę związaną z gospodarowaniem Lasów Państwowych na terenie Puszczy Białowieskiej przedstawiał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka, Andrzej Antczak.

Przy okazji zwiedzania ścieżki edukacyjnej „Szlak Dębów Królewskich” na terenie Nadleśnictwa Białowieża oraz przejazdu Leśną Kolejką Wąskotorową Nadleśnictwa Hajnówka, leśnicy zaprezentowali gościom zagospodarowanie turystyczne w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej, przedstawiając też historyczny kontekst powstania tych obiektów.

Wiele pytań wywołał temat planowanego przez Lasy Państwowe projektu ochrony rzadkich chrząszczy – pachnicy, kozioroga dębosza i jelonka rogacza na siedlisku świetlistej dąbrowy. Siedlisko to w Puszczy Białowieskiej zawsze było ściśle związane z użytkowaniem lasu przez człowieka. W okresie Jagiellonów było to coroczne koszenie roślin runa leśnego w lasach dębowych, a w późniejszych okresach wypas zwierząt gospodarskich. Zaprzestanie tego rodzaju użytkowania lasu przez człowieka spowodowało zanik świetlistych dąbrów, a przez to regres cennych gatunków owadów z nimi związanych. Projekt przewiduje odtworzenie optymalnych warunków bytowania tych owadów oraz wsiedlanie ich do tak przygotowanych fragmentów lasu.

Tematykę zagospodarowania i efektów zaprzestania aktywności człowieka w różnych rodzajach siedlisk przyrodniczych kontynuowano podczas postoju w dolinie rzeki Leśnej, której otwarte tereny są związane w znacznym stopniu z wykaszaniem w przeszłości łąk, a po zaprzestaniu użytkowania na tereny te wkracza sukcesja naturalna.

 

Zarówno siedliska świetlistych dąbrów, jak i cenne gatunki chrząszczy ujętych w planowanym projekcie leśników, są jednymi z priorytetów w dyrektywach „naturowych” UE. Polskie doświadczenia z wdrażaniem europejskiej sieci Natura2000 okazały się szczególnie interesujące dla leśników z Chorwacji, która podpisała już traktat akcesyjny i 1 lipca dołączy do krajów członkowskich UE.

Lasy Puszczy Białowieskiej wzbudziły wielki podziw u przedstawicieli komitetu pochodzących z Islandii. - U nas lasy to niecałe dwa procent powierzchni kraju. Te wasze są piękne – mówił Jon Geirr Petursson z Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych Islandii. Jak się okazało, Polacy przybywający do Islandii mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój tego kraju, włączając wkład w zwiększanie lesistości Islandii.

Leśnicy zaprezentowali też sposoby przebudowy tzw. drzewostanów pocenturowskich i sposoby, jakie są stosowane w celu osiągnięcia składów gatunkowych optymalnych dla poszczególnych siedlisk.

 

Uwagę gości z zagranicy zwróciła też zupełnie inna sprawa – spory odsetek pań wśród pracowników polskich lasów. Zwrócili na to uwagę goście z Niemiec, a dyrektor generalna Szwedzkiej Agencji Leśnictwa (Swedish Forest Agency) Monika Stridsman powiedziała:
- To był piękny pobyt, serdecznie za to dziękuję. Szczególnie mnie cieszy, że macie w waszych Lasach Państwowych tak wiele wspaniałych kobiet.

Dla dopełnienia całości nie mogło zabraknąć spotkania z żubrami w rezerwacie pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego oraz wizyty w rezerwacie ścisłym BPN, gdzie przewodnikami byli doświadczeni pracownicy tego najstarszego w Polsce Parku Narodowego.

Spotkanie w Puszczy Białowieskiej przygotowały nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska” z wiodącym Nadleśnictwem Białowieża, we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.

Jak się okazało, przygotowania były warte wysiłku, bo większość gości deklarowała ponowny przyjazd do Puszczy Białowieskiej – tym razem już na dłużej.