Leśnik roku i instytucja roku wybrane

Jacek Frankowski – Leśnikiem roku, a Nadleśnictwo Baligród – Leśną instytucją roku. Tytuły w uznaniu zasług dla polskiego leśnictwa przyznała, już po raz 16., kapituła „Przeglądu Leśniczego”.
23.01.2015 | Przegląd leśniczego

Jacek Frankowski – Leśnikiem roku, a Nadleśnictwo Baligród – Leśną instytucją roku. Tytuły w uznaniu zasług dla polskiego leśnictwa przyznała, już po raz 16., kapituła „Przeglądu Leśniczego”.

Jacek Frankowski otrzymał tytuł „Leśnika roku 2014” m.in. za: wieloletnie i z pasją zgłębianie tematów związanych z historią Lasów Państwowych i losów ludzi związanych z lasami, osobiste zaangażowanie się i niejednokrotnie własnym staraniem i na własny koszt prowadzenie licznych kwerend zmierzających do odnalezienia materiałów dokumentujących zasługi leśników, realizację wielu filmów o leśnikach, np. o pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych Adamie Lorecie; majorze Mieczysławie Tarchalskim – dowódcy Batalionu „Las” Armii Krajowej; Kazimierzu Chrząstowskim – hubalczyku: Ludomirze Benedyktowiczu – powstańcu styczniowym; Wojciechu Fonderze – hodowcy lasu, duży wkład w akcję „Stop zaśmiecaniu lasów”, promującą właściwe postawy w społeczeństwie, utrwalanie wizerunku wielu leśników na fotografii, a zwłaszcza na rysunkach oraz za życzliwość i patriotyzm.

Nadleśnictwo Baligród otrzymało tytuł „Leśnej instytucji roku” czyli „Instytucji szczególnie zasłużonej dla polskiego leśnictwa w roku 2014” m.in. za: dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego, potwierdzona np. wyremontowaniem historycznego budynku „Kuźmakówki”, będącego obecnie siedzibą Nadleśnictwa; stworzenie strony na portalu społecznościowym na Facebook’u o rekordowej w skali kraju liczbie fanów; z pasją udostępnianie społeczeństwu lasu, np. w Dolinie Łopienki czy w Dolinie Rabskiego Potoku; aktywną ochronę przyrody skierowaną np. ku poprawie siedlisk żerowych żubrów; z sukcesem prezentowanie walorów przyrody i roli gospodarki leśnej w programie TVP „Las bliżej nas”; udzielanie się w sferze społecznej poprzez organizację wielu imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i promocyjnym („Tropem wilka i rowerów kilka”, narciarskie tropienie „Na Hu-Ra”, Agrobieszczady”). Potwierdzeniem dbałości o zachowanie bogactwa przyrodniczego jest zrealizowana w 2014 r. diaporama „Przyroda Nadleśnictwa Baligród”. Ponadto należy zaakcentować aktywność związaną z podejmowaniem wielu grup leśników odwiedzających Bieszczady.